Indie Ceny i zakupy

[Not a valid template]Walutą Indii jest RUPIA (INR), 1 rupia to 100 pajs. 1 USD to około 47 INR.

Zawsze bezpieczniej mieć przy sobie gotówkę w USD lub EURO, można je wymienić w kantorach, których sporo znajdziemy w każdym mieście. Niektórzy właściciele kantorów nie przyjmują USD sprzed 1998 r.

Za bilety do muzeum lub na teren zabytków można płacić w dolarach lub rupiach, średnia cena to 60 do 250 INR (Taj Mahal 750), czasami trzeba zapłacić dodatkowo ok. 30 INR za możliwość robienia zdjęć.

Ceny są bardzo zróżnicowane, w supermarketach ceny są wyższe niż u ulicznych sprzedawców. Oczywiście należy się targować, bo ceny są specjalnie w tym celu zawyżane. Nie dotyczy to tylko dużych centrów handlowych, luksusowych sklepów i części mniejszych, które mają specjalne tabliczki „Price fixe” czyli sztywne ceny.

Nie wolno wywozić antyków, czyli przedmiotów liczących ponad 100 lat, część takich wyrobów ma specjalne naklejki informujące o zakazie wywozu za granicę. W przypadkach wątpliwych wypowiada się służba konserwatorska.

W miastach najczęściej lepiej wynająć rikszę, niż poruszać się na piechotę. Ulice nie mają chodników a rikszarze najlepiej wiedzą gdzie znajduje się najbliższy bazar.

Z Indii chętnie przywozimy piękną biżuterię, głównie bransolety na rękę i kostkę u nogi, naramienniki, kolczyki i naszyjniki z półszlachetnych kamieni. Wyjątkowo efektowne są także wyroby rzemiosła artystycznego, wykonane z liści palmowych i innych włókien roślinnych, różnych metali, drewna lub skóry, mogą to być kosze, misy, szkatułki i naczynia.

W kraju można kupić aromatyczne przyprawy, znane z dobrej jakości, na specjalne zamówienie dostaniemy wybraną mieszankę przypraw, charakterystyczna dla tutejszej kuchni. Mamy pewność że będzie świeża i długo zachowa swój niepowtarzalny zapach i smak.

Słoń przynosi w Indiach szczęście, dlatego jego figurki tak chętnie wyrabiane są z różnych materiałów np. drzewa sandałowego czy kamieni półszlachetnych, popularne są także postacie bóstw opiekuńczych jak Lakszmi, Shiva czy Ganesh. Specjalnością kraju są także kadzidła, w setkach odmian i rodzajów, perfumy, olejki i mydła sandałowe.

Znakomitym prezentem lub pamiątką będzie indyjskie Sari czyli tradycyjny strój tutejszych kobiet, szale jedwabne, z kaszmiru lub pashminy. Indie znane są z wyjątkowo pięknych tkanin, bogato zdobionych i barwionych we wszystkich kolorach tęczy. Ubrania kupowane na miejscu są znacznie tańsze, niż te w sklepach indyjskich w Europie.

Każdy region posiada swoje bogactwa, którymi przyciąga przybyszów, Agra nad rzeką Jamuną mozaiki z różnokolorowego marmuru, rozmaitej wielkości, Rajasthan narzuty na łóżka i skórzane buty, natomiast górzysty Kaszmir – dywany.

Przykładowe ceny w Indiach:

1 l wody mineralnej – 12 INR
filiżanka herbaty – 5 do 10 INR
filiżanka kawy – 15 do 30 INR
piwo w barze – 60 INR
kokos – 20 INR
figurki słoni – 80 do 300 INR
świeczniki – 165 do 600 INR
spodnie, spódnice, bluzki – 100 do 250 INR
szale – 50 INR
obiad w restauracji dla 4 osób – 500 do 750 INR
danie obiadowe dla 1 osoby – 50 do 150 INR
kanapki – 50 INR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *