Indie Ceny i zakupy

[Not a valid template]Walutą Indii jest RUPIA (INR), 1 rupia to 100 pajs. 1 USD to około 47 INR.

Zawsze bezpieczniej mieć przy sobie gotówkę w USD lub EURO, można je wymienić w kantorach, których sporo znajdziemy w każdym mieście. Niektórzy właściciele kantorów nie przyjmują USD sprzed 1998 r.

Za bilety do muzeum lub na teren zabytków można płacić w dolarach lub rupiach, średnia cena to 60 do 250 INR (Taj Mahal 750), czasami trzeba zapłacić dodatkowo ok. 30 INR za możliwość robienia zdjęć.

Ceny są bardzo zróżnicowane, w supermarketach ceny są wyższe niż u ulicznych sprzedawców. Oczywiście należy się targować, bo ceny są specjalnie w tym celu zawyżane. Nie dotyczy to tylko dużych centrów handlowych, luksusowych sklepów i części mniejszych, które mają specjalne tabliczki „Price fixe” czyli sztywne ceny.

Nie wolno wywozić antyków, czyli przedmiotów liczących ponad 100 lat, część takich wyrobów ma specjalne naklejki informujące o zakazie wywozu za granicę. W przypadkach wątpliwych wypowiada się służba konserwatorska.

W miastach najczęściej lepiej wynająć rikszę, niż poruszać się na piechotę. Ulice nie mają chodników a rikszarze najlepiej wiedzą gdzie znajduje się najbliższy bazar.

Z Indii chętnie przywozimy piękną biżuterię, głównie bransolety na rękę i kostkę u nogi, naramienniki, kolczyki i naszyjniki z półszlachetnych kamieni. Wyjątkowo efektowne są także wyroby rzemiosła artystycznego, wykonane z liści palmowych i innych włókien roślinnych, różnych metali, drewna lub skóry, mogą to być kosze, misy, szkatułki i naczynia.

W kraju można kupić aromatyczne przyprawy, znane z dobrej jakości, na specjalne zamówienie dostaniemy wybraną mieszankę przypraw, charakterystyczna dla tutejszej kuchni. Mamy pewność że będzie świeża i długo zachowa swój niepowtarzalny zapach i smak.

Słoń przynosi w Indiach szczęście, dlatego jego figurki tak chętnie wyrabiane są z różnych materiałów np. drzewa sandałowego czy kamieni półszlachetnych, popularne są także postacie bóstw opiekuńczych jak Lakszmi, Shiva czy Ganesh. Specjalnością kraju są także kadzidła, w setkach odmian i rodzajów, perfumy, olejki i mydła sandałowe.

Znakomitym prezentem lub pamiątką będzie indyjskie Sari czyli tradycyjny strój tutejszych kobiet, szale jedwabne, z kaszmiru lub pashminy. Indie znane są z wyjątkowo pięknych tkanin, bogato zdobionych i barwionych we wszystkich kolorach tęczy. Ubrania kupowane na miejscu są znacznie tańsze, niż te w sklepach indyjskich w Europie.

Każdy region posiada swoje bogactwa, którymi przyciąga przybyszów, Agra nad rzeką Jamuną mozaiki z różnokolorowego marmuru, rozmaitej wielkości, Rajasthan narzuty na łóżka i skórzane buty, natomiast górzysty Kaszmir – dywany.

Przykładowe ceny w Indiach:

1 l wody mineralnej – 12 INR
filiżanka herbaty – 5 do 10 INR
filiżanka kawy – 15 do 30 INR
piwo w barze – 60 INR
kokos – 20 INR
figurki słoni – 80 do 300 INR
świeczniki – 165 do 600 INR
spodnie, spódnice, bluzki – 100 do 250 INR
szale – 50 INR
obiad w restauracji dla 4 osób – 500 do 750 INR
danie obiadowe dla 1 osoby – 50 do 150 INR
kanapki – 50 INR

Indie - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Indie

Galeria
Indie
Hotele
Indie

Kuchnia
Indie

Indie
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Indie Pogoda
Indie
Indie
Poradnik
Indie
Warto
zobaczyć
Indie
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Republika Zielonego Przylądka Kenia Mombasa Mauritius kultura Indie region południowo zachodni Indie Galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.