Indie New Delhi

[Not a valid template]Stolicę Indii tworzą trzy miasta, połączone w jedną, wielką jednostkę administracyjną. Należy do niej Dehli, New Dehli i Dehli Cantonment zamieszkiwane w sumie przez prawie 4 mln osób.

W starożytności starsza część miasta nosiła nazwę Indraprastha i stanowiła centrum państwa Pandawów (I tysiąclecie p.n.e.).

Rozwijało się bez przeszkód do średniowiecza, kiedy w 1206 r. opanowali je najeźdźcy muzułmańscy. Od 1526 r. pełniło funkcję stolicy Wielkich Mogołów, turecko-mongolskich władców północnych Indii. Na ich kulturę ogromny wpływ miała sztuka i religia perska, dlatego architektura w starym Dehli także do niej nawiązuje. Za panowania dynastii powstało wiele imponujących budowli, głównie sakralnych, łączących ornamentykę hinduską i muzułmańską. W 1803 r. miasto znalazło się wraz z resztą kraju pod panowaniem Wielkiej Brytanii, koloniści przenieśli tutaj stolicę z Kalkuty.

W 1947 r. New Dehli stało się centrum nowego, niepodległego państwa Indyjskiego. Nieopodal centrum znajduje się Port lotniczy Indira Ghandi, największe lotnisko kraju.

Obecnie to ruchliwe, tętniące życiem miejsce pełne nawoływań rikszarzy, ulicznych sprzedawców i głośnego ruchu ulicznego. Starożytne świątynie i architektura kolonialna łączy się z nowoczesnymi hotelami i wieżowcami.

Do najważniejszych zabytków należy Kutb Minar wpisany na Listę UNESCO. Minaret powstał w XIII w. z czerwonego piaskowca, wznosi się na 73 m jako jedyna pozostałość pierwszego meczetu w Indiach Kuwwat-al-Islam. Do jego budowy wykorzystano materiał z przeszło 20 rozebranych świątyń hinduistycznych. Ściany zdobione są misternymi płaskorzeźbami z inskrypcjami w alfabecie arabskim.

W sąsiedniej strefie archeologicznej znajdują się grobowce, portal Ala’i Darwaza z 1331 r. i dwa meczety.
Grobowiec Humajuna to kompleks budowli wybudowany dla władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów, Humajuna (1508-1556). Architektura łączy elementy tradycyjnej sztuki indyjskiej z wpływami perskimi, podobnie jak w słynnym Tadź Mahal w Agrze.

Naprzeciwko leży średniowieczna dzielnica Hazrat Nizamuddin Auliyaa z grobowcami świętych i uczonych, zachwycających swoją bajkową architekturą. Dwa razy do roku odbywa się tutaj festiwal Ursa.

Jeden z następców Humajuna, Szahdżahan (1592-1666) jest twórcą Meczetu Piątkowego – Dżami Masdżid. Nazwa nawiązuje do meczetów budowanych we wszystkich krajach islamu dla pomieszczenia wszystkich wiernych na piątkowe modlitwy. Do dzisiaj pozostaje największą budowlą muzułmańską w Indiach. Pięknie położony na wzgórzu w centrum miasta, wzniesiony został z czerwonego piaskowca i kolorowego marmuru. Ponad budowlą górują dwa smukłe minarety o wysokości 14 m.

Czerwony Fort był niegdyś pałacem Szacha Dżahana, budowanym w latach 1638-1648. Mur w części północno-wschodniej powstał wcześniej, w 1546 r. Nazwa pochodzi od głębokiej czerwono – karminowej barwy ścian i potężnego muru, ciągnącego się na długości 2,5 km.

Obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar powstało w 1724 r. na rozkaz maharadży Sawai Jai Singha II. Składa się z czterech kamiennych instrumentów pomiarowych z czerwonego piaskowca.

Imponującym zabytkiem jest Brama Indii (mierząca 42 m wysokości), wybudowana w 1921 r. przez Brytyjczyków na wzór europejskich łuków tryumfalnych. Powstał ku czci żołnierzy indyjskich poległych na frontach I wojny światowej i Afganistanu.

Warto także zwiedzić Purana Quila, Parlament Indii i rezydencję prezydenta, współczesną Świątynię Lotosu, Birla Mandir, Świątynię Akshardham, Plac Zwycięstwa (Vijak Chowk).

Dehli jako stolica Indii skupia ludzi różnych wyznań – religijne i państwowe święta są tutaj obchodzone wyjątkowo hucznie. Do najważniejszych należą festiwale Durga Puja, Diwali i Holi, muzułmańskie świeta Eid i Bakrid, święta państwowe jak Dzień Republiki, Dzień Niepodległości i Ghandi Jayanti.

Lohri, festiwal Punjabi obchodzony jest 13 stycznia, następnego dnia muzułmanie świetują Makar Sankranti, pod koniec miesiąca odbywa się Basant Panchami i tak jest przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *