Indie Kultura

[Not a valid template]Indie to różnobarwna mieszanka grup etnicznych i społecznych, niezliczonej ilości języków, religii, zwyczajów. Oficjalnymi są jest angielski i hindi ale poszczególne stany mogą wprowadzać własne dialekty.

Angielski okazał się uniwersalnym sposobem komunikacji w wielojęzycznym społeczeństwie i chociaż władze chciały go usunąć, mieszkańcy nie wyrazili zgody. Dla osób związanych z biznesem, nauką i kulturą stanowi podstawę rozwoju.

Religia w Indiach
Tradycje opierającą się na systemie kastowym, podtrzymują wyznawcy hinduizmu. Podstawę tej religii stanowią święte księgi, Wedy, spisane setki lat temu. Panteon bóstw jest niezwykle różnorodny i skomplikowany. Wyznawcy dążą do duchowej doskonałości, dzięki której po śmierci mają nadzieję wyzwolić się z ograniczeń ciała, inaczej podlegają reinkarnacji czyli powtórnym narodzinom w nowym ciele, niekoniecznie ludzkim. Dlatego ważną rolę odgrywa ścisły wegetarianizm.

W numerologii ważną rolę odgrywa liczba siedem, istnieje siedem najświętszych miast, rzek, matek, siedem ośrodków energii w ludzkim ciele.

Od czasów dynastii Wielkich Mogołów, w Indiach pojawili się licznie muzułmanie. Obecnie stanowią około 12% społeczeństwa. Architektura islamu zaadaptowana do miejscowych warunków dała rezultat zadziwiający swoim pięknem, koronkowymi zdobieniami i lekkością.

Miejsca kultu otoczone są wielkim szacunkiem, dlatego wchodząc na teren świątyń, kaplic czy grobowców wkładamy długie spodnie i koszule z długimi rękawami.

Krzyki i głośne komentarze uważane są za brak szacunku, także palenie oraz trzymanie partnera lub partnerki za rękę. Przed wejściem zdejmujemy buty, a w środku nie dotykamy posągów i nie robimy zdjęć. Do większości meczetów, mogą wejść tylko wyznawcy islamu.

Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie mieszkańcom kraju, musimy najpierw zapytać, nie fotografujemy podczas uroczystości religijnych.

Tradycyjny strój indyjski różni się w zależności od regionu (często ze względu na zróżnicowany klimat). Popularne są fantazyjnie upięte tkaniny, sari dla kobiet i dhoti lub lungi w przypadku mężczyzn. Pod wpływem Anglików pojawiły się europejskie spodnie i koszule.

Wyjątkowo ciekawym zjawiskiem jest indyjski teatr, łączący muzykę, taniec oraz improwizowany lub napisany dialog. Do jego form należą bhavai, jatra, nautanki, ramlila, tamasha, terukkuttu i yakshagana.

Scenariusz opiera się na historii zapożyczonej z bogatej mitologii, średniowiecznych romansów, wydarzeń społecznych i politycznych – historycznych lub aktualnych.

2 odpowiedzi na „Indie Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *