Włochy Wenecja

[Not a valid template]Operowa stolica Europy położona jest na Nizinie Padańskiej, w północnych Włoszech nad Adriatykiem.
Miasto na wyspie założono w 452 r. Chociaż przez długi czas budziło zainteresowanie Bizancjum, zdołało utrzymać niepodległość i na wzór greckich polis przyjęło ustrój republikański z dożą jako głową państwa.

Swoje bogactwo zawdzięczała rozległym kontaktom handlowym we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kontrolowała Adriatyk, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu, na pewien czas zmonopolizowała wymianę z Bizancjum i greckimi koloniami nad Morzem Czarnym.

Najsławniejszym Wenecjaninem pozostaje Marco Polo, który w XIII w. dotarł do Chin.
Swój status republiki miasto utrzymało do podboju przez Napoleona w 1797 r., w XIX w. została włączona do Królestwa Włoch.

Obecnie zajmuje liczne, bagniste wyspy na Morzu Adriatyckim, wśród plątaniny kanałów. Do tej pory transport odbywa się drogą wodną i pieszo. Ze względu na swój unikalny charakter została wpisana na listę UNESCO.

Do najsłynniejszych, chociaż nie jedynych zabytków i atrakcji należą: Bazylika, Dzwonnica i Plac św. Marka, wybudowane w 828 r., odbudowane po zniszczeniach w 1094 r., Kolumna św. Marka na Piazetta di San Marco z pałacem Dożów i renesansową Liberia Sansoviniana (1591 r.), wieża zegarowa (1496-1506) obok budynku Starej Prokuracji (XII-XVI w.) z apartamentami najważniejszych po doży urzędników – Prokuratorów.

Most Westchnień, most Rialto, Canale Grande, Santa Maria della Salute, anta Maria Gloriosa dei Frari, San Giorgio Maggiore, Palazzo Venieri dei Leoni i Palazzo Grasi.

Nad Kanałem Grande położony jest słynny pałac Ca`d’Oro wzniesiony w latach 1421-1440 (niegdyś część fasady pokryta była złotem). Barokowy pałac Ca’Rezzonico wybudowano w połowie XVII w. na zlecenie rodu Bon, budowę dokończyła rodzina Rezzonico w 1750 r.

Wznoszenie pałacu Ca’Pesaro rozpoczęli Pesaro w 1628 r.
Synagogi Hiszpańska i Włoska wybudowane w latach 1550-1575, są czynne do dzisiaj.

Teatro La Fenice z nazwą pochodzącą od mitycznego Feniksa, wybudowany na miejscu starszego, spalonego teatru-opery San Benedetto w 1792 r. Od XVII w. Wenecja uważana była za europejską stolicę opery, to właśnie tutaj narodził się i rozkwitał ten gatunek sztuki muzycznej. Pierwszy gmach, Teatro Cassiano, powstał w 1637 r. i był dostępny dla każdego, kto zapłacił za bilet.

Włochy - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Włochy

Galeria
Włochy
Hotele
Włochy

Kuchnia
Włochy

Włochy
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Włochy Pogoda
Włochy
Włochy
Poradnik
Włochy
Warto
zobaczyć
Włochy
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Grecja Delfy Włochy Sycylia Włochy Toskania Włochy Dolomity Grecja Wyspy greckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *