[Not a valid template]Operowa stolica Europy położona jest na Nizinie Padańskiej, w północnych Włoszech nad Adriatykiem.
Miasto na wyspie założono w 452 r. Chociaż przez długi czas budziło zainteresowanie Bizancjum, zdołało utrzymać niepodległość i na wzór greckich polis przyjęło ustrój republikański z dożą jako głową państwa.
Swoje bogactwo zawdzięczała rozległym kontaktom handlowym we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kontrolowała Adriatyk, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu, na pewien czas zmonopolizowała wymianę z Bizancjum i greckimi koloniami nad Morzem Czarnym.
Najsławniejszym Wenecjaninem pozostaje Marco Polo, który w XIII w. dotarł do Chin.
Swój status republiki miasto utrzymało do podboju przez Napoleona w 1797 r., w XIX w. została włączona do Królestwa Włoch.
Obecnie zajmuje liczne, bagniste wyspy na Morzu Adriatyckim, wśród plątaniny kanałów. Do tej pory transport odbywa się drogą wodną i pieszo. Ze względu na swój unikalny charakter została wpisana na listę UNESCO.
Do najsłynniejszych, chociaż nie jedynych zabytków i atrakcji należą: Bazylika, Dzwonnica i Plac św. Marka, wybudowane w 828 r., odbudowane po zniszczeniach w 1094 r., Kolumna św. Marka na Piazetta di San Marco z pałacem Dożów i renesansową Liberia Sansoviniana (1591 r.), wieża zegarowa (1496-1506) obok budynku Starej Prokuracji (XII-XVI w.) z apartamentami najważniejszych po doży urzędników – Prokuratorów.
Most Westchnień, most Rialto, Canale Grande, Santa Maria della Salute, anta Maria Gloriosa dei Frari, San Giorgio Maggiore, Palazzo Venieri dei Leoni i Palazzo Grasi.
Nad Kanałem Grande położony jest słynny pałac Ca`d’Oro wzniesiony w latach 1421-1440 (niegdyś część fasady pokryta była złotem). Barokowy pałac Ca’Rezzonico wybudowano w połowie XVII w. na zlecenie rodu Bon, budowę dokończyła rodzina Rezzonico w 1750 r.
Wznoszenie pałacu Ca’Pesaro rozpoczęli Pesaro w 1628 r.
Synagogi Hiszpańska i Włoska wybudowane w latach 1550-1575, są czynne do dzisiaj.
Teatro La Fenice z nazwą pochodzącą od mitycznego Feniksa, wybudowany na miejscu starszego, spalonego teatru-opery San Benedetto w 1792 r. Od XVII w. Wenecja uważana była za europejską stolicę opery, to właśnie tutaj narodził się i rozkwitał ten gatunek sztuki muzycznej. Pierwszy gmach, Teatro Cassiano, powstał w 1637 r. i był dostępny dla każdego, kto zapłacił za bilet.