Przed wyjazdem w tak daleką podróż zawsze warto zacząć od myślenia o szczepieniach. Co prawda nie ma wymagań dotyczących szczepień przy wylocie na Malediwy, jednak są pewne wskazania, do których warto się zastosować. Zalecane są szczepienia na: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, polio i dur brzuszny.
W Male, stolicy kraju, istnieją dwa szpitale: Indhira Gandhi Memorial Hospital, który jest placówką państwową, oraz prywatni szpital ADK. Punkty udzielania pierwszej pomocy są dostępne we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych na wyspach. Miejscowy system opieki zdrowotnej bardzo się poprawił w ostatnich latach. Podstawowa opieka medyczna jest dostępna w każdej większej miejscowości.
W Male jest również dostępna komora dekompresyjna, używana w przypadku problemów wynikających z nurkowania.
Leczenia na Malediwach może być bardzo drogie, dlatego wskazane jest pełne ubezpieczenie zdrowotne.
Wodą na terenie ośrodków wypoczynkowych jest zazwyczaj zdatna do picia. W innych miejscach woda niewiadomego pochodzenia powinna zostać przegotowana, bez względu na to czy ma nam posłużyć do picia, mycia zębów czy choćby przygotowania lodu do napojów. Jedzenie w hotelach i kurortach jest zwykle zdrowe, chociaż w zwyczajnych restauracjach turysta powinien być bardziej ostrożny i zwracać uwagę na jedzenie.
Trzeba pamiętać także o tym, by unikać picia niepasteryzowanego mleka oraz produktów, które mogły być wykonane z niepasteryzowanego mleka, np. miejscowych lodów. Nie powinna się tez kupować żywności i napojów od ulicznych sprzedawców.
Nie wolno jeść surowego lub niedogotowanego mięsa ani ryb. Niektóre gatunki ryb mogą zawierać substancje trujące, biotoksyny aktywne nawet po ugotowaniu. Najważniejszym przykładem może być barakuda, której nie powinniśmy jeść pod żadną postacią.
Jedną z częściej spotykanych i bardzo uciążliwych dolegliwości może być dla Europejczyka biegunka podróżna. Dlatego też mimo zachowania ostrożności z wodą i jedzeniem, warto zabrać ze sobą antybiotyk i leki przeciwwzdęciowe. Kurację należy rozpocząć natychmiast, jeśli tylko wystąpi biegunka, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej nudności, wymioty, skurcze mięśni lub gorączka.
W przypadku konieczności przywiezienia ze sobą leków, należy trzymać je w oryginalnych opakowaniach, wyraźnie oznaczonych. Warto mieć przy sobie dokument od lekarza, opisujący wszystkie choroby i listę potrzebnych leków. Muszą się one znajdować w bagażu podręcznym.
Jeśli używa się okularów lub szkieł kontaktowych, warto wziąć dodatkową parę.