Meksyk, to kraj z wysokim zagrożeniem amebozą zwanej także pełzakowicą. Pasożyt wywołujący tą chorobę odporny jest na działanie chloru, a także jest w stanie przetrwać bardzo długo na owocach i warzywach. Choroba objawia się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Turyści z Europy podatni są także na wirusowe i bakteryjne choroby układu pokarmowego. By uniknąć tych zagrożeń wystarczy przestrzegać zasad higieny.
Zalecane jest picie wyłącznie wody butelkowanej (choć według oficjalnych źródeł woda z wodociągów nadaje się do picia), bardzo dokładne mycie owoców i warzyw. Powinno się także unikać jedzenia przygotowywanego na ulicznych straganach, a także picie napojów z lodem w niewielkich barach i restauracjach, które nie przestrzegają standardów higienicznych.
W porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się zachorowania na cholerę. By jej uniknąć należy tak jak w przypadku amebozy przestrzegać zasad higieny. Niepokojące objawy to: wymioty, biegunka, bóle głowy. Przeważnie bez gorączki.
W regionach wiejskich, które są jednak sporadycznie odwiedzane przez turystów, przede wszystkim w Chiapas, Quintana Roo, Simaloa i Tabasco można zarazić się malarią. Wybierając się w te regiony warto mieć ze sobą środki odstraszające komary, a także stosować profilaktycznie środki antymalaryczne.
Trzeba także pamiętać, że w Meksyku ze względu na gorący klimat bardzo łatwo można ulec poparzeniu słonecznemu. Zaleca się więc stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV, a także noszenie okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy.
W przypadku choroby
Opieka medyczna w Meksyku jest na wysokim poziomie, a dostęp do lekarza w miastach jest stosunkowo prosty. Niestety, koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie. Dlatego przed wyjazdem warto jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Przed podjęciem leczenia trzeba pamiętać, że szpital musi mieć podpisaną umowę z międzynarodową ubezpieczalnią. W przypadku braku takiej umowy odzyskanie kosztów leczenia stanie się praktycznie niemożliwe.
Zwykła wizyta lekarska to koszt około 30-50 USD. Pobyt w szpitalu sięga od 500 do 2000 USD za dobę. Wliczone w to są wszelkie niezbędne badania. Oddzielnie naliczane są bardzo wysokie honoraria lekarzy.
Wszystkie koszty leczenia trzeba pokryć na miejscu gotówką lub kartą kredytową.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Meksyku nie jest wymagane posiadanie międzynarodowej karty szczepień. Warto jednak przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem rodzinnym i wykonać kilka szczepień. Przede wszystkim warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, czyli WZW A i WZWB; BTP – błonicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu DB oraz wściekliźnie.
Co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim leki, które są na stałe przyjmowane. Warto je zabrać z niewielkim zapasem, na wypadek gdyby pobyt miał się z różnych przyczyn przedłużyć. Koniecznie trzeba pamiętać, że wwożąc na terytorium Meksyku leki psychotropowe trzeba posiadać przy sobie imienną receptę.
Poza tym przydadzą się podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciw biegunce.
Telefony alarmowe:
066 060
066 080