Izrael Kuchnia

[Not a valid template]Izrael ma wielkie tradycje kulinarne,a co za tym idzie w jego kuchni występuje cała masa specjalnych przepisów. Losy narodu żydowskiego, rozsianego po całym świecie, wplotły się również w kulinaria, w których występuje niesamowita ilość wariantów niektórych receptur.

Większość z nas prawdopodobnie zna falafel – smażony kotlet z ciecierzycy, podawane z sałatką, niekiedy w pieczywie pita. Dla jedzących mięso, zapewne ciekawsza będzie szałarma, czyli jagnięcina w plasterkach, z dodatkami, również zamknięta w picie. Obie potrawy są tzw. tanimi posiłkami.

Domowa kuchnia jest nieco bardziej wyszukana. Tradycyjnym daniem na szabat jest czulent, rodzaj gulaszu z koszernego mięsa z ciecierzycą, cebulą i kaszą, niekiedy spożywany z knedlami. Paradoksalnie jednym z powszechniejszych dań są tzw. cygara marokańskie – ostro przyprawione pieprzem mięso jest pieczone i siekane, podawane w rurkach z ciasta (coś jak dostępny w Polsce kebab rollo, ale o nieco intensywniejszym smaku).

Oczywiście w kuchni izraelskiej pojawia się wiele specjałów kuchni śródziemnomorskiej i arabskiej, jak szaszłyki, kebab, baklawa czy musaka. Tą ostatnią w restauracyjnych menu możemy łatwo pomylić z izraelskim daniem mussachan, które składa się z ostro przyprawionego mięsa drobiowego, z dodatkiem cebuli i migdałów. Pod nazwą sałatka jerozolimska będzie się z kolei ukrywała to, co znamy jako sałatka grecka. Tylko prawdziwi smakosze zauważą różnicę w białym serze, który jest lokalnym odpowiednikiem greckiej fety.
Amerykanizacja Izraela oznacza także, że smakosze fas foodów znajdą tam takie znane marki, jak McDonalds, Burger King, Pizza Hut i Dunkin 'Donuts.

Woda z kranu jest w Izraelu zdatna do picia, niemniej jednak osoby o wrażliwych żołądkach powinny trzymać się wody butelkowanej. Izraelczycy nie mają zwyczaju dodawać lodu do swoich napojów, więc jeśli chcesz lód, poproś o „kerakh”.

Nie wszystkie potrawy, na jakie natrafimy w Izraelu będą koszerne. Restauracje, które są koszerne poznamy najłatwiej po tym, że są zamknięte na szabat. Taka restauracja powinna mieć certyfikat Teudat wywieszony w oknie lub udostępniony do sprawdzenia.

Izrael - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Izrael

Galeria
Izrael
Hotele
Izrael

Kuchnia
Izrael

Izrael
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Izrael Pogoda
Izrael
Izrael
Poradnik
Izrael
Warto
zobaczyć
Izrael
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Izrael Jerycho Izrael Nazaret Izrael Galeria Izrael Zdrowie Jordania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *