Litwa jest państwem sąsiadującym z Polską. Z racji tej bliskości nie musimy obawiać się nagłego zwrotu kulturowego, a tym bardziej klimatycznego. Oczywiście zimy mogą być sroższe i zaczynać się nieco wcześniej niż ma to miejsce w Polsce.
Niemniej jednak większość turystów wybiera miesiące letnie i późno wiosnę na swoją podróż po tym regionie. Polacy wybierający się na Litwę nie muszą poddawać się więc żadnym zabiegom mającym na celu uodpornienie organizmu przed szkodliwym działaniem zarówno klimatu jak otoczenia.
Wielkim atutem jest sprawny system opieki zdrowotnej; zarówno publiczna jak i prywatna opieka są bardzo dobrze zorganizowane i ogólnie dostępne, co ciekawsze Polacy, którzy wpłacają regularnie składki do polskiego NFZ mają prawo dowolnie korzystać z opieki zdrowotnej, gdyż Polska i Litwa mają podpisane odpowiednie umowy. Aby móc korzystać ze szpitali w ramach państwowej służby zdrowia warto udać się do siedziby polskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia celem wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Karta jest honorowana przez wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej i możemy liczyć na pomoc lekarską w chwili odniesienia kontuzji. Oczywiście Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jedynie podstawowe usługi lecznicze.
Jeśli będziemy potrzebowali wnikliwej porady lekarskiej, albo interwencji chirurgicznej powinniśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które jest oferowane przez większość firm ubezpieczeniowych. Wykup ubezpieczenia nie jest zazwyczaj drogą inwestycją i stanowi jedną z podstawowych kwestii w momencie rezerwacji wycieczki grupowej.
Służba zdrowia jest dość przyjazna pacjentom zwłaszcza, że bez problemu możemy się porozumieć z lekarzami i ratownikami służby medycznej. Przy poważniejszych schorzeniach możliwy jest powrót do Polski. Z tego też powodu tak ważne jest wykonywanie rutynowych badań, aby mieć pewność, iż na miejscu nie spotka nas nic złego. Większość turystów zapomina jednak o podstawowych badaniach zdrowotnych.
2 odpowiedzi na „Litwa Zdrowie”