[Not a valid template]Wilno jest stolicą Litwy i jednocześnie jej największym miastem. Liczba Ludności wileńskiej wynosi ok. 540 tysięcy osób. Niemniej jednak zaledwie 58 % ludności stanowią rdzenni Litwini, oprócz nich możemy wymienić również potężną grupę Polaków, Rosjan, Białorusinów i Żydów oraz innych mniejszości narodowych.
Wilno zostało założone na początku XIV wieku. Niedługo potem najechali go Krzyżacy, którzy niemalże doszczętnie zniszczyli miasto. Niemalże cały XIV i XV wiek upłynął pod pasmem najazdów i przesiedleń ludności.
Względny spokój nastąpił dopiero po zawarciu Unii Polsko-Litewskiej z 1569 roku. W 1579 roku król Polski Stefan Batory założył pierwszą szkołę wileńską, która przerodziła się następnie w pierwszy, wileński uniwersytet. W XVII wieku wybuchły liczne konflikty o charakterze religijnym.
[Not a valid template]Następnie Wilno stało się świadkiem zmagań wojennych III Wojny Północnej. XIX wiek przyniósł ożywienie gospodarcze, zaś w drugiej połowie wieku otwarto kolei łączącą Warszawę i Petersburg. Wilno stało się bardzo ważnym punktem na tej trasie.
Wilna nie ominęły również zamęty wojenne pierwszej połowy XX wieku. Od 1991 roku jest stolicą niepodległej Litwy. Do najważniejszych zabytków miasta możemy zaliczyć między innymi; Stare Miasto oraz Kaplicę w Ostrej Bramie, w której znajduje się jeden z najsłynniejszych wizerunków Matki Boskiej.
Oprócz tego możemy y zwiedzić również wieżę Giedymina , Zamek Dolny, liczne kościoły zachowane w stylu renesansowym oraz barokowym, a także Cerkwie i liczne cmentarze. Każdy Polak powinien zwiedzić Cmentarz na Rossie gdzie jest pochowana Maria Piłsudska. Niezwykle ważnym zabytkiem jest również uniwersytet wileński z przyległą doń kaplicą. Zwiedzanie Litwy nie skończy się rzecz jasna na samym Wilnie.