[Not a valid template]Kaunas, a właściwie Kowno jest drugim co do wielkości miastem na Litwie. Liczba mieszkańców wynosi ponad trzysta tysięcy osób, co sprawia, iż Kowno jest jednym z większych ośrodków miejskich tego regionu Litwy.
Kowno było niegdyś wiodącym ośrodkiem gospodarczym, akademickim i kulturalnym oraz największym miastem i centrum powiatu w województwie Trakai w czasie istnienia Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kowno stało się również tymczasową stolicą Litwy w okresie wojennym.
Obecnie jest stolicą Okręgu kowieńskiego i znajduje się w nim siedziba gminy i Gmina rejonowa. Kowno stanowi również siedzibę Archidiecezji . miasto znajduje się u zbiegu dwóch największych rzek litewskich- Niemna i Neris.
Do najważniejszych zabytków miejskich zaliczamy ruiny zamku średniowiecznego, które są datowane na XIII-XIV wiek, Archikatedrę świętego Piotra i Pawła zbudowaną w stylu gotyckim pamiętającą piętnasty wiek, kościół jezuicki, Synagogę Chóralną oraz Dom Perkuna, czyli kamienicę kupiecką, która została zbudowana około XVI wieku.
Jeśli chodzi o zabytki miasto nie obfituje w wielką ilość budowli i centrów historycznych pomimo, że przez dłuższy czas stanowiło jedno z większych i ważniejszych metropolii regionu. Niewątpliwie sama architektura miejska jest bardzo bogata i sprawia wrażenie zawisu w przestrzeni historycznej.
Kowno jest jednym z niewielu miast litewskich w których liczba mieszkańców przekracza dziewięćdziesiąt procent ludności. Większość ośrodków miejskich jest bowiem zasiedlona przez mniejszość polską, która momentami waha się nawet do kilkudziesięciu procent.
Same miasto nie jest chętnie odwiedzane przez turystów i bardzo często pomijane przez wycieczki objazdowe, co jest niewątpliwie bardzo krzywdzące.