Litwa Mierzeja Kurońska.

Mierzeja Kurońska liczy sobie dziewięćdziesiąt osiem kilometrów i stanowi długie, cienkie, zakrzywione odcinki wydmowe, które oddzielają Mierzeję Kurońską od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jej południowa część leży w obrębie Obwodu Kaliningradzkiego i południowo- zachodniej Litwy.

Mierzeja Kurońska rozciąga się od Półwyspu Sambii. W północnej części, długiej na 52 km jest przynależna do terytorium litewskiego, a reszta stanowi część Obwodu Kaliningradzkiego. Szerokość mierzei waha się od minimum 400m w Rosji (w pobliżu wsi Lesnoy) do maksymalnie 3800 m na Litwie (na północ od Nida ).

Mierzeja Kurońska powstała 3000 lat przed naszą erą z polodowcowej moreny, zaś wiatry i prądy morskie przyczynił się do naniesienia takiej ilości piasku, która spowodowała jej ugruntowanie się i wybicie ponad poziom morza.

W XVIII wieku mierzeja została poddana nagłym procesom eksploatacyjnym; z powodu wzmożonej ruchliwości ludzi i bydła, lasy, które niegdyś porastały obszar mierzei zostały w naturalny sposób przetrzebione i dostosowane do potrzeb ludności. Historia nieubłaganie obeszła się z mierzeją.

Eksploatacja i nadmierne wiatry doprowadziły do zdegradowania jej powierzchni a co za tym idzie nieodwracalnych zmian środowiskowych. Dzisiaj możemy zobaczyć jedynie piaszczysty obszar wydmowy, który w niczym nie przypomina dawnych, zalesionych obszarów.

Obecnie mierzeja Kurońska jest wykorzystywana w celach turystycznych. Możemy na niej spotkać masę turystów, którzy podziwiają miejscową faunę i florę, która ostała się w niewielkim procencie i w niczym nie dorównuje faunie sprzeda kilkuset lat. Od ponad dziesięciu lat Mierzeja widnieje na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest uznawana za jedno z większych dziedzictw kulturowych Litwy.

Litwa - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Litwa

Galeria
Litwa
Hotele
Litwa

Kuchnia
Litwa

Litwa
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Litwa Pogoda
Litwa
Litwa
Poradnik
Litwa
Warto
zobaczyć
Litwa
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Litwa Auksztocki Park Narodowy Litwa Galeria Litwa Kowno Litwa Palanga Litwa Mapa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.