Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak na wszelki wypadek warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu i wściekliźnie.
Nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne ale występuje zagrożenie zarażenia się amebą i odosobnione wypadki cholery. Pijemy tylko wodę butelkowaną, owoce i warzywa dokładnie płukamy. Hotele o wyższym standardzie posiadają własne systemy filtrowania wody.
Od pewnego czasu wzrasta liczba osób zarażonych wirusem HIV.
W dużych miastach, szczególnie w Ammanie, służba zdrowia znajduje się na przyzwoitym poziomie. Lekarze studiują za granicą i najczęściej dobrze mówią po angielsku. Za wizytę zapłacimy 15-50 USD, za dobę pobytu w szpitalu 50-100 USD. W niektórych częściach kraju nie znajdziemy lekarza ani placówek medycznych. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i leki naliczane są oddzielnie.
Apteki są dobrze zaopatrzone jednak antybiotyki mają bardzo wysokie ceny, stąd lepiej zaopatrzyć się w leki w Polsce. Na wszystkie będziemy potrzebować recepty od lekarza, aby pokazać ją na granicy.
Warto przywieźć leki przeciwbiegunkowe, na chorobę lokomocyjną i przeciwgorączkowe, zwłaszcza dla dzieci.
Przez pierwsze 2,3 dni zaleca się nie jeść w restauracjach ale przygotować sobie posiłki samemu – na przykład z żółtego sera, pakowanej próżniowo wędliny i chleba tostowego, do kupienia w każdym supermarkecie (niestety produktów spożywczych nie wolno przywozić do Jordanii).
Czasami zdarza się że woda, na przykład w Ammanie zostanie zanieczyszczone, wówczas mogą wystąpić przejściowe kłopoty z zakupem wody butelkowanej.
Ze względu na gorący klimat i bardzo wysokie temperatury często dochodzi do udarów słonecznych, odwodnienia i oparzeń. Pamiętajmy aby wypijać przynajmniej 10 szklanek wody dziennie, nawet jeżeli nie czujemy pragnienia, pilnować szczególnie dzieci i osób starszych.
Chronimy przed słońcem kark i głowę, używamy kremów i olejków z mocnym filtrem.