Jordania Kultura

[Not a valid template]Największą atrakcją pustynnego państwa są najwyższej klasy zabytki, znakomicie zachowane przez suche powietrze.

Liczne wykopaliska, prowadzone w całym kraju, wydobywają na światło dzienne osady z czasów neolitu, hellenistyczne miasta, rzymskie obozy wojskowe czy arabskie twierdze.

Jordańczycy są przyjaźnie nastawieni do przybyszów, którzy co roku przyjeżdżają tutaj z Europy, USA, Azji Wschodniej i rejonu Pacyfiku. Nie są jednak nachalni i chociaż powszechny jest język arabski, w wielu miejscach porozumiemy się po angielsku.

Stolica kraju, Amman znakomicie łączy starożytność z nowoczesnością, mieszka tutaj prawie połowa ludności kraju. Miasto jest także głównym węzłem komunikacyjnym kraju, stąd biorą początek ważniejsze trasy zwiedzania.

Pierwsza z nich prowadzi z pewnością nad Zatokę Akaba Morza Martwego, ciepłe kąpiele mają właściwości leczenia chorób stawów i skórnych. Warto skorzystać z okładów z bogatego w mikroelementy, czarnego błota. Według legendy, w zatoce zatopione zostały biblijne miasta, Sodoma i Gomora, zniszczone przez swoje grzechy jak opowiada Stary Testament.

Religia w Jordanii
W kraju wiele jest miejsc biblijnych, według tradycji judeochrześcijańskiej z Góry Nebo, nieopodal Madaby Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną. Na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym.

Malownicze krajobrazy pustyni nadają charakter całej powierzchni Jordanii, do najpiękniejszych zaliczana jest Wadi Rum z piaskiem mieniącym się barwami od żółtej do ceglastej. Wyjątkową atrakcją jest nocleg na pustyni w namiotach, z pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami przy buzującym ognisku.

Rytm życia wyznaczają tutaj święta i zwyczaje islamu, na przykład dniem wolnym od pracy jest piątek, zamknięte są sklepy, większość banków, urzędy i punkty usługowe. Ramadan, dziewiąty miesiąc w kalendarzu islamskim, oznacza dla muzułmanów post od rana do zmierzchu. Turystów oczywiście nie obowiązuje, jednak grzeczniej jest nie jeść w tym czasie na ulicy. Post kończy się po zachodzie słońca, na ulice powraca życie a mieszkańcy zasiadają do posiłków. Ramadan jest świętem ruchomym, kalendarz islamu opiera się na roku księżycowym, który jest krótszy od słonecznego.

Mieszkańcy są przyjaźni i otwarci, bez skrępowania wypytują o życie osobiste, stan cywilny. Czas także upływa tu nieco inaczej, Arabowie nie lubią się śpieszyć a punktualność nie jest najważniejszą zaletą.

Jordania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Jordania

Galeria
Jordania
Hotele
Jordania

Kuchnia
Jordania

Jordania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Jordania Pogoda
Jordania
Jordania
Poradnik
Jordania
Warto
zobaczyć
Jordania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Chorwacja Pula Cypr Limassol Tunezja Kartagina Jordania Petra Jordania Amman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *