Oficjalna nazwa: Jordania, Jordańskie Królestwo Haszymidzkie
Oryginalna nazwa: المملكة الأردنّيّة الهاشمي
Stolica: Amman
Ludność: 5 759 732
Powierzchnia: 92 300 km²
Język: arabski
Waluta: 1 dinar jordański (JD) = 1000 fil
Największe miasta: Amman, Az-Zarka, Irbid, Ar-Rusajfa, Al-Kuwajsima, Wadi as-Sir, Tila al-Ali, Churajbat as-Suk, Akaba, As-Salt
[Not a valid template]Jordania położona jest na Bliskim Wschodzie, zajmując pustynny płaskowyż obniżający się z zachodu na wschód. Posiada granice z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią i Arabią Saudyjską.
Państwo ma dostęp jedynie do Zatoki Akaba Morza Czarnego, która jest oddzielona od wód pozostałej części akwenu przez Cieśninę Tirańską. Biegnie tędy Abisyński rów tektoniczny. Zatoka ma długość 180 km., z czego jedynie 27 km należy do Jordanii.
Przeważającą część ludności stanowią Arabowie, pozostali to Czerkiesi (pochodzący z północno-zachodniego Kaukazu), Ormianie, Aramejczycy, Turcy i Kurdowie. Czasowo w Jordanii przebywa około 1 mln uchodźców palestyńskich.
Islam w odłamie sunnickim i imamizm wyznaje 93% społeczeństwa, chrześcijaństwo około 5%, występują także wyznawcy alewizmu – systemu religijnego łączącego imamizm i pierwotny, turkmeński szamanizm (silnie skłóceni z konserwatywnymi islamistami), Kurdowie wyznają jazydyzm wywodzący się z religii szyickiej i zaratusztrianizmu.We wschodniej części kraju zamieszkują ludy koczownicze i półkoczownicze. Szyici i druzowie stanowią 2% społeczeństwa kraju.Rozwój rolnictwa jest znacznie ograniczony ponieważ jedynie niewielka powierzchnia kraju ma wystarczającą ilość wody dla upraw, klimat znakomicie nadaje się dla oliwek i winorośli. Pastwiska i łąki zajmują jedynie 1% powierzchni.
Największym problemem współczesnej Jordanii jest konflikt pomiędzy autochtonicznymi Beduinami a napływową ludnością z Palestyny.Państwo ma wspólną historię ze starożytną Palestyną, założone w VI w p.n.e. przez Nabatejczyków. Stolicą była wówczas Petra. W II w. podbite przez Rzym i państwo Seleucydów. Potem tereny te zajęli Arabowie, włączając tereny Jordanii do kalifatu w VI w.Od 1517 do 1917 r. pod panowaniem muzułmańskiej dynastii Egiptu stanowiła część prowincji Damaszek. W 1946 r. ogłosiła niepodległość pod panowaniem dynastii Haszymidów. Wkrótce potem wybuchł konflikt z Izraelem, zakończony dopiero w 1994 r. podpisaniem deklaracji o zakończeniu stanu wojennego pomiędzy państwami.
Ustrój polityczny
Zgodnie z konstytucją z 1952 r. państwo jest monarchią konstytucyjną. Władza ustawodawcza należy do króla i dwu izbowego Zgromadzenia Narodowego. Władzę wykonawczą sprawuje król i rząd, odpowiedzialny przez parlamentem.
Premiera mianuje król.
Krótka geografia
[Not a valid template]Położona w Azji Południowo – Zachodniej Jordania to kraj pustyń i wyżyn, większość terenu zajmują równiny położone na wysokości 700 – 1000 m n.p.m.
Z północy na południe ciągnie się masyw Dżabal asz-Szara z najwyższym szczytem kraju Dżabal ar-Ramm (1 738 m n.p.m.). Na zachód od masywu leży rów tektoniczny Al-Ghaur z najniższym punktem na Ziemii położonym 408 m p.p.m. (Depresja Morza Martwego).
Na wchodzie rozciąga się Pustynia Syryjska, częściowo pokryta odłamkami bazaltowej lawy, pozostałą część zajmuje górzysta Pustynia Południowa. Południową część kraju zajmują półpustynie Moab i Idumea.
Roślinność stanowią jedynie niskie, suche krzewy kolczaste, bylice, jaśminy i platany. Na północnym zachodzie, w miejscach o bardziej sprzyjającym klimacie rosną niewielkie lasy z sosną alpejską i dębem.
Niedobór wody jest jednym z największych problemów kraju, główna rzeka to Jordan i jego dopływy.
Morze Czerwone, którego część stanowi Zatoka Akaba jest morzem śródlądowym pomiędzy Afryką, Półwyspem Arabskim stanowiącym część Azji oraz częścią Oceanu Indyjskiego. Poprzez cieśninę Bab al-Mandab łączy się z Morzem Arabskim a przez Kanał Sueski z Morzem Śródziemnym.
Zatoka Akaba znajduje się w północnej części Morza Czerwonego, zasolenie jej wód waha się około 40%, temperatura zimą wynosi od 18 do 24˚C, w lecie do 30˚C.
Najważniejsze zabytki
Na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO wpisano Petrę, zamek Kasr Amra oraz stanowisko archeologiczne Umm er-Rasas.
Kasr Amra jest najlepiej znanym spośród pustynnych zamków wschodniej Jordanii. Został wybudowany pomiędzy 711 a 715 r. przez kalifa Al-Walida z dynastii Umajjadów. Stanowi jednen z najważniejszych przykładów wczesnej architektury islamu. Powstał pośród piasków na miejscu ówczesnej oazy, do dzisiaj zachowały się tutaj robiące niesamowite wrażenie ogrody z fontanną, do której wodę doprowadzano kołem wodnym. Największym skarbem twierdzy są dzisiaj bezcenne freski pokrywające wnętrze.
Umm er-Rasas niegdyś było tętniącym życiem miastem na szlaku handlowym. Zachowały się częściowo budowle z czasów rzymskich, bizantyjskich i muzułmańskich. Wykopaliska odsłoniły obóz wojskowy oraz kościoły wczesnochrześcijańskie. W kościele św. Stefana odkryto intrygujące mozaiki podłogowe z 785 r. przedstawiające plan i zabudowę ówczesnych miast jak Cezarea, Gaza i wiele innych. Niezwykłym zabytkiem jest wieża ascetycznych mnichów – pustelników, nie posiada schodów aby nikt nie mógł dostać się na górę i przeszkadzać świętym mężom w kontemplacji.
[Not a valid template]Do ważniejszych stanowisk archeologicznych należą Gadara, Góra Nebo, Jerash, Pella i Wadi Rum.
W Umm Qais znajdują się ruiny starożytnego miasta z czasów hellenistyczno – rzymskich. Wówczas nosiło nazwę Gadara. W miejscowym muzeum można oglądnąć ruchome zabytki wydobyte podczas wykopalisk.