Jordania Wadi Rum

[Not a valid template]Pustynna dolina Wadi Rum ścieli się pośród granitowych i piaskowcowych skał. Niezwykle piękno krajobrazu, unikalna przyroda i zabytki sprawiły, że w 2011 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wiosną można tutaj znaleźć ponad 2 tys. gatunków kwitnących roślin i około 110 różnych ptaków. Dolinę pokrywa piasek, z którego wyrastają czerwone skały piaskowcowe, ukształtowane przez naturę w fantastyczne kształty. Wokół roztaczają się jedne z najpiękniejszych pustynnych krajobrazów na świecie. Podczas wschodu i zachodu słońca kolor skał zmienia się w mgnieniu oka, a długie cienie kładą na purpurowym piasku.
W czasach prehistorycznych Wadi Rum była zamieszkiwana przez plemiona koczowników, w tym także Nabatejczyków, którzy pozostawili liczne malowidła, petroglify i inskrypcje naskalne. Obecnie żyją tutaj Beduini, którzy ugoszczą nas w swoich namiotach podczas wycieczki przez Wadi.

W cieniu skał przycupnęła mała wioska Rum, z posterunkiem Pustynnego Patrolu. Strażnicy zajmują się głównie pilnowaniem granicy z Arabią Saudyjską przed przemytnikami, ale ratują także zabłąkanych na pustyni turystów. Nieopodal wioski znajdziemy jeziorko zwane Studnią Lawrence’a (od imienia słynnego Lawrenca z Arabii) i nabatejskie napisy wyryte na pobliskich skałach. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Dżabal Chazali i okolicę.

Pomiędzy Dżabal Ramm a domem wypoczynkowym przetrwały ruiny nabatejskiej świątyni, poświęconej bogini Allat, wybudowanej w I w n.e., na które składa się kwadratowy dziedziniec otoczony salami.
Do atrakcji stworzonych przez samą naturę należą czerwone, piaszczyste wydmy, utworzone na skutek erozji z okolicznych skał oraz sprawiające niesamowite wrażenie skalne mosty wznoszące się kilkanaście metrów nad ziemią.

Po północnej stronie wąwozu Dżabal Chazali zwracają uwagę beduińskie rzeźby skalne, inskrypcje i rysunki pozostawili tu także Tamudowie i Kufowie. Sam wąwóz jest bardzo ciasny, aby go pokonać trzeba brnąć w spływającej ze skał wodzie.

Najwyższym szczytem jest Dżabal Ramm (1 754 m n.p.m.), na którym wytyczono kilka tras wspinaczkowych.
Wadi Rum można odkrywać na różne sposoby, wynajmując przewodnika na pieszą wędrówkę (jednak nie latem, kiedy temperatura jest zabójczo wysoka), wynajętym samochodem terenowym, którym dotrzemy do najdalej położonych dolin lub na wielbłądzie.

Jordania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Jordania

Galeria
Jordania
Hotele
Jordania

Kuchnia
Jordania

Jordania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Jordania Pogoda
Jordania
Jordania
Poradnik
Jordania
Warto
zobaczyć
Jordania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Egipt ceny i zakupy Jordania Galeria Meksyk ceny i zakupy Dominikana ceny i zakupy Jordania Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *