Jordania Góra Nebo

[Not a valid template]Góra Nebo leży w zachodniej części Jordanii, nieopodal wybrzeża Morza Martwego i Madaby. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama doliny Jordanu, skalistego wybrzeża a przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec wieże kościołów na Górze Oliwnej.

Według tradycji to właśnie stąd Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której prowadził Izraelczyków, miejsce jest czczone przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów.

Na szczycie znajduje się Sanktuarium Mojżesza i park archeologiczny, którymi opiekują się franciszkanie z samodzielnej Kustodii Ziemi Świętej. Przy klasztorze działa franciszkański Instytut Archeologiczny prowadzący wykopaliska na terenie Moabu.

Góra Nebo wymieniana jest w Starym Testamencie w opisie Exodusu i podboju Kanaanu. W Księdze Powtórzonego Prawa Bóg nakazuje Mojżeszowi wejść na Górę Nebo i zobaczyć ziemię Kanaanu, którą daje w posiadanie Izraelitom. Mojżesz i Aaran sprzeniewierzyli się Bogu w obozie Meriba i dlatego nigdy nie weszli do Ziemi Obiecanej.

W pobliżu szczytu miała zostać ukryta Arka Przymierza po zburzeniu Jerozolimy w 586 r. p.n.e.
Okoliczności śmierci Mojżesza okrywa tajemnica, nie wiadomo gdzie dokładnie został pochowany, chociaż tradycja wskazuje właśnie na Górę Nebo.

Pierwsze sanktuarium powstało w IV w., w czasach bizantyjskich. Badania archeologiczne odsłoniły pozostałości pierwszego kościoła z absydami, atrium i celami. Na mozaikach znaleziono inskrypcje z imionami artystów, którzy w sierpniu 531 r. położyli przepiękne, kolorowe podłogi w baptysterium, diakonikonie i cyborium.

Kościół rozbudowano w 597 r., powstała wówczas trzynawowa bazylika z nawą główną wyższą od naw bocznych i oknami ponad dachem naw bocznych. W VII w. dobudowano kaplicę Theotokos i narteks z posadzką z mozaiki.
Obecna świątynia została postawiona przez franciszkanów w 1933 r., przed wejściem wznosi się brązowy pomnik – laska Mojżesza opleciona wężami, układająca się w ramiona krzyża.

W sąsiedztwie sanktuarium zachowały się kamienie milowe, ślad po drodze wybudowanej tu niegdyś przez Rzymian.

Jordania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Jordania

Galeria
Jordania
Hotele
Jordania

Kuchnia
Jordania

Jordania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Jordania Pogoda
Jordania
Jordania
Poradnik
Jordania
Warto
zobaczyć
Jordania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Chorwacja Pula Cypr Limassol Tunezja Kartagina Jordania Petra Jordania Amman

0 odpowiedzi na „Jordania Góra Nebo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *