Jersey

Oficjalna nazwa: Jersey
Oryginalna nazwa: Bailiwick of Jersey, Bailliage de Jersey, Baliwat Jersey
Stolica: Saint Helier
Ludność: 91 626
Powierzchnia: 116 km²
Język: angielski
Waluta: funt jerseyski= 100 pensów
Największe miasta: ,Saint Helier, Saint Saviour, Saint Brelade, Saint Clement, Grouville, Saint Lawrence, Saint Peter, Saint Ouen, Saint Martin, Trinity, Saint John, Saint Mary


Mapa Jersey
Jersey mapa

Jersey to jedna z Wysp Normandzkich, formalnie będąca terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, ale praktycznie obdarzona bardzo dużą autonomią. Jersey nie należy do Unii Europejskiej, jednak niektóre regulacje prawne właściwe dla wspólnoty, obowiązują także na wyspie. Z prawnego punktu widzenia obejmuje także wyspy Minquiers i Ecréhous.

Warunki naturalne.
Jersey jest największą z Wysp Normandzkich, jest też z nich wszystkich najdalej wysuniętą na południe. Największe sumy opadów odnotowywane są w zimie, ale nie są to wartości dramatycznie wysokie. Klimat charakterystyczny dla strefy klimatów morskich.

Miejsce na wakacje.
Wraz z postępującymi ograniczeniami dla wyspy jako raju podatkowego, którym stała się po drugiej Wojnie Światowej, wyspa stara się przyciągać coraz więcej turystów. Udaje się to w stosunku głównie do Francuzów i Brytyjczyków, ale na wyspie coraz częściej pojawiają się także turyści z innych krajów Unii Europejskiej, którzy mogą wjechać na wyspę jak do pozostałych krajów członkowskich strefy Schengen, czyli Brytyjczycy z paszportem, a obywatele pozostałych krajów- z dowodem osobistym lub jego odpowiednikiem.

Choć Jersey nie ma tak bogatej kultury materialnej, jak Guernsey, stało się popularne głównie dzięki kulturze niematerialnej, będącej mieszanką nie tylko angielskiej i francuskiej, ale także portugalskiej kultury, która upowszechniła się na wyspie dzięki mniejszości z Madery.

Życie na Jersey nie jest drogie, choć droższe niż w Polsce. Wyspa ma własną walutę wymienną na funty brytyjskie w stosunku jeden do jednego. Dla turystów przygotowano rozbudowaną sieć bankomatów, kantorów i placówek bankowych, dzięki czemu Jersey jest ze względów praktycznych bardzo wygodnym miejscem na wakacje dla całej rodziny, zwłaszcza że to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *