Oficjalna nazwa: Związek Australijski
Oryginalna nazwa: Commonwealth of Australia
Stolica: Canberra
Ludność: 22,323 mln
Powierzchnia: 7 686 850 km2
Język: angielski
Waluta: dolar australijski = 100 centów australijskich
Większe miasta: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelajda, Gold Coast, Newcastle, Canberra
Australia wyróżnia się nie tylko tym, że to jedyne państwo zajmujące cały kontynent. Szczególną cechą jest przede wszystkim różnorodność kulturowa Australii. Jednocześnie jest to kraj bardzo wysoko rozwinięty, o silnej gospodarce, a także o całkowicie unikalnych warunkach naturalnych, z których słynie to szóste pod względem wielkości państwo świata.
Dlaczego warto odwiedzić Australię?
Australia jest rajem przede wszystkim dla miłośników aktywnego wypoczynku, oferując silnie rozwiniętą sieć szlaków turystycznych i infrastrukturę pomagająca w poznawaniu niepowtarzalnej Australijskiej przyrody, na czele z dużą grupą torbaczy, roślin pustynnych i zarośli mangrowych i cudem świata w postaci Wielkiej Rafy Koralowej. Praktycznie całe wnętrz kontynentu pozostaje pustynią, ale nawet tam znajduje się kilka ośrodków turystycznych, choć znacznie mniejszych od tych na wybrzeżu.
Jednak nie tylko przyrodą Australia stoi. Jest to także miejsce wielu imprez kulturalnych, których symbolem stał się budynek opery w Sydney. Poza tym do dyspozycji jest pokaźna liczba teatrów, z których najstarszy, jako instytucja, liczy sobie sto sześćdziesiąt lat.
Australia jest jednocześnie krajem wybieranym masowo przez miłośników wszelkiego rodzaju aktywnego wypoczynku: od windsurfingu przez wspinaczkę, skoki spadochronowe, nurkowanie, piesze wędrówki aż po wypady rowerowe czy zmotoryzowane albo loty paralotnią nad pustynią.
Warunki naturalne:
Australia jest w zdecydowanej większości krajem pustynnym, dwie trzecie kraju leży w klimacie suchym lub skrajnie suchym i jest to największy współczynnik wśród wszystkich państw na ziemi. Rzeźba terenu jest w przeważającej części płaska, a najwyższy szczyt, Góra Kościuszki, liczy sobie niespełna dwa tysiące trzysta metrów wysokości. Na obszarze australijskich nizin ukształtowały się aluwia i pasy wydmowe ciągnące się nawet przez kilkanaście kilometrów. Wiele rzek w Australii ma charakter okresowy, a w rejonach pustynnych- epizodyczny.
Centralne pustynie mają charakter najczęściej mieszany lub też są pustyniami kamienistymi, a w sercu Australii znajduje się wielki monolit skalny, zwany z angielska Ayers Rock, a przez Aborygenów, dla których jest świętą górą- Uluru. Podobnych masywów i monolitów jest wiele, ale żaden inny nie zdobył tak wielkiej sławy.
Szczególne położenie Australii powoduje, że oblewające kontynent wody są żyzne i ciepłe, co pozwoliło od strony wschodniej, a zwłaszcza północno-wschodniej na wykształcenie rafy koralowej, wraz z kilkoma lagunami, które na trwałe wpisują się w szlaki turystycznych eskapad.
Kraj współżyjących kultur.
Australia jest krajem bardzo wyjątkowo wielokulturowym: założona przez Brytyjczyków jako kolonia karna, wkrótce stała się autonomicznym państwem. Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, nie podlegali eksterminacji tak jak na przykład Indianie, w związku z czym ośrodki kultury aborygenów istnieją do dziś, a ślady ich wierzeń czy wpływów są widoczne dosłownie na każdym kroku. Wśród mieszkańców Australii nie brakuje także przybyszów z wysp położonych na północ od kontynentu i podróżując od północy na południe widzi się jak jedna kultura miesza się z kolejną. Najlepszym świadectwem tego, że wiele kultur może żyć ze sobą w zgodzie jest choćby przekazanie Aborygenom zarządu nad monolitem Uluru- są oni jego gospodarzami i część z opłat za zwiedzanie przekazywana jest na konserwację, część pozostaje w rękach gospodarzy, którzy cały czas mogą czerwonej gliny używać do swoich obrzędów religijnych i wykonywania tradycyjnych fajek.
3 odpowiedzi na „Australia”