Chile

Oficjalna nazwa: Republika Chile
Waluta: PESO CHILIJSKIE
Języki: hiszpański
Liczba ludności: 16 601 707
Powierzchnia: 756 950 km²
Religie: rzymski katolicyzm
Stolica: Santiago de Chile


Mapa Chile
Chile mapa

Państwo w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Do Chile należą wyspy przybrzeżne i oceaniczne, w tym największe: Juan Fernandez, Wyspy Wielkanocne, archipelagi: Sala y Gomez, San Ambrosio, San Felix, Campana, Santa Ines, Chonos i wiele innych, w sumie około 3 tysięcy wysp!

Przed przybyciem hiszpańskich zdobywców, kraj należał do Indian kultury Tiahuanaco, przez krótki czas znalazł się pod panowaniem Imperium Inków, aby w połowie XVI w. przejść we władanie Hiszpanów. W 1818 r, proklamowano niepodległą republikę.

Krótka geografia:

Chile jest najbardziej wydłużonym państwem na świecie, rozciąga się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną.

Wybrzeże ma budowę rozczłonkowaną z niezliczoną ilością przybrzeżnych wysp, przylądków, fiordów i łagodnych zatok.

Pasmo Andów ciągnie się przez cały kraj, w części południowej występują lodowce. Góry dzielą się na Kordylierę Nadbrzeżną i Kordylierę główną Andyjską, pomiędzy nimi Dolina Środkowochilijska, pochodzenia tektonicznego.

Na obszarze znajdują się czynne wulkany i trzęsienia ziemi, w lutym 2010 r. kraj nawiedziło trzęsienie o sile 8,8 stopni w skali Richtera.

Roślinność na północy jest bardzo skąpa ze względu na brak stałych rzek, dominują tutaj pustynie i półpustynie, niezwykły widok stanowi występująca w miejscu pojawiania się mgieł oksalia, obficie kwitnąca w kolorze złocistym i liliowym.

Znacznie bogatsza roślinność porasta część środkową, występuje tu między innymi święte drzewo Indian Mapuczów – canelo, o pięknych, błyszczących liściach i białych, pachnących kwiatach, cedrzyniec amerykański, buki nire, bambusy quila oraz araukarie (te piękne, egzotyczne drzewa można spotkać w szklarniach większych, europejskich ogrodów botanicznych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *