Chiny Wielki Mur

Wielki Mur rozciąga się na długości ok. 2400 km położony nad zatoką Liaodong i ciągnie się aż do Jiayuguan w górach Nan Shan. Jest największą budowlą stworzoną kiedykolwiek przez człowieka. Według najnowszych doniesień prasowych Chiński Mur składa się z 8851,8 km długości. Oczywiście na tą miarę składają się nie tylko mury postawione ludzkimi rękami ale także różnego rodzaju bariery naturalne. Także pomiar który jest tutaj uwzględniony nie dotyczy dokładnie całej długości muru, bo nawet nie występuje on w spójnej konstrukcji.

Trzeba także zaznaczyć, że na przełomie lat Chiński Mur w wielu miejscach uległ zniszczeniu. Przyczyniło się do tego wiele czynników takich jak warunki pogodowe, różne roboty drogowe czy budowlane a także różnego rodzaju akty wandalizmu. Obecnie Mur Chiński zostaje odnawiany na wielu jego odcinkach i unowocześniany. Z tego to powodu Chińczycy ograniczają dostęp turystów do różnego rodzaju jego odcinków.

Według doniesień w III wieku p. n. e. Pierwszy cesarz Chin chcąc pokazać swą potęgę oraz umocnić swoją władzę wzniósł pierwszy Wielki Mur. W ten sposób także panujący cesarz chciał uchronić swoje państwo przed najazdami. Następnie wznoszone były i umacniane kolejne części Muru. Ważną rolę odegrał także generał Meng Tian. W działaniach ofensywnych umocnił on powstałe wcześniej wały w państwie Qin i wały Yan , czego dowodem są na to odkryte przez archeologów owe linie obrony. Także mury te wyznaczały granicę zajętego i zdobytego terytorium.

W XV wieku wieku za czasów dynastii Ming Chiński Mur uzyskał formę znaną nam obecnie w czasach współczesnych. Stworzony on został na podstawie starożytnych fragmentów murów. Stało się to tak z powodu ciągłych nacisków jakie miała owa dynastia ze strony ludów mongolskich. Mur wytyczał granicę od Korei aż do pustyni Gobi.

Chiński Mur miał także inne przeznaczenie niż obrona przed różnego rodzaju armiami. Przede wszystkim powstały na nim wieże ostrzegawcze, które podczas zbliżających się najazdów nieprzyjaciół miały za zadanie przekazywać sytuacje alarmowe. Także bardzo skutecznie rozwinął się handel na terenach przygranicznych nazywany Jedwabnym Szlakiem.

Wielki Chiński Mur jest bez wątpienia piękną w całej swej okazałości budowlą, dlatego też został doceniony. Mianowicie 7 lipca 2007 roku został wpisany i uwzględniony jako jeden z siedmiu nowych cudów świata. Ważna informacja jest również taka iż dołączył on w 1987 roku do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *