Chiny Pekin

Pekin jest stolicą Chin, jego charakterystyczne położenie ma wpływ na rozwój gospodarki miasta a także jego postęp ekonomiczny. Usytuowany jest on w północno-wschodniej części tego kraju na tzw. Nizinie Chińskiej. Od wschodu graniczy z miastem wydzielonym Tiencin natomiast od zachodu, północy i południa graniczy z prowincją Hebei. Sama nazwa Pekin została nadana w 1420 roku i oznacza ,,Północna Stolica”. Jednak na przełomie lat nazwa miasta ulegała zmianie. Przykładowo podczas panowania dynastii Zhou używana była nieoficjalna nazwa miasta Yanjing.

Pekin jest on drugim co do wielkości miastem Chin, liczy sobie około 8 mln mieszkańców. Przodującym miastem pod względem wielkości jest Szanghaj. Powierzchnia na której mieści się Pekin jest zdominowana przez wzgórza. Zachodnia część metropolii należy do łańcucha górskiego Xishan, w tym paśmie górskim graniczącym z prowincją Hebei znajduje się góra Dongling, która jest najwyższym punktem chińskiej stolicy. Jest równa wysokości 2303 m n. p. m. Natomiast od strony północno-zachodniej znajduje się pasmo gór Jundu. Yongding i Chaobai są największymi rzekami jakie przepływają przez Pekin są one dopływami rzeki Haihe. W mieście tym także kończy się Wielki Kanał chiński który łączy miasto Hangzhou ze stolicą Chin.

Miasto to nie ma wydzielonego centrum, a cała stolica dzieli się na dziesięć dzielnic i osiem powiatów. Miasto Tatarskie jest najstarszą częścią Pekinu znajduje się tu Zakazane Miasto zwane tak ze względu na otaczający je mur o wysokości 11 m który powstał w latach 1406- 1420. Wewnątrz turyści mogą podziwiać piękne pałacowe pawilony oraz zabytkowe świątynie. Ten dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing w roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klimat Pekinu charakteryzuje się gorącym i wilgotnym latem, gdzie dominuje powietrze monsunowe. Zimy natomiast są wietrzne i suche, gdzie mamy do czynienia z powietrzem syberyjskim. Temperatury jakie utrzymują się w styczniu wahają się od -7 do -4°C a w lipcu natomiast od 25°C do 36 °C .

Rozwój metropolii, bardzo prężnie działająca komunikacja ogromny rozwój przemysłowy przyczynił się do bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza, który latem powoduje powstawanie smogu. Budzi to duże niezadowolenie wśród zamieszkujących tam ludzi.

Każdemu turyście rzuci się w oczy kontrast jakim charakteryzuje się budownictwo samego Pekinu. Otóż znajdziemy tu tradycyjne zabytki takie które powstały za czasów cesarskich, także budynki które cechuje kanciastość uboga w swoje wykonanie. Jednak także Pekin stawia na nowoczesność, powstaje wiele wieżowców, bloków a architekci w swoim wykonaniu mieszają poszczególne style. Powoli odchodzi się od tradycyjnego i najbardziej popularnego stylu architektonicznego jakim jest siheyuan.

Pekin zjednuje sobie bardzo dużą liczbę turystów i nie ma się co dziwić. Posiada on wiele pięknych zabytków które warto zwiedzić. Jedne z najsłynniejszych zabytków i miejsc w Pekinie to Świątynia Nieba, ruiny Starszego Pałacu Letniego czy też najsłynniejsze Zakazane Miasto.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *