Chiny Kultura

Według tradycji chińskiej, dzieje państwa zaczynają się od okresu Pięciu Cesarzy panujących od 2852 p.n.e. Pierwszym z nich był Huangdi, Żółty Cesarz.
Jednak dopiero dojście do władzy dynastii Shang, panującej od 1766 p.n.e., w epoce brązu, udało się potwierdzić historycznie dzięki odnalezieniu tabliczek wróżebnych na skorupach żółwi i kościach.
W tych zamierzchłych czasach ukształtowała się cywilizacja chińska, ze wszystkimi charakterystycznymi cechami i systemem wierzeń opartym na kulcie najwyższego bóstwa Shangdi lub bóstwa Niebios, siły wszechmocnej, pozbawionej formy cielesnej.

Najsłynniejszy chiński filozof, Konfucjusz (551-479 p.n.e.) uważał, że nie da się oszukać najwyższego bóstwa, ponieważ to ono kieruje losem ludzi, ich relacjami i ustala zasady, jakimi należy się kierować.
Istniało jednak wiele pomniejszych bogów, bożków i bóstw lokalnych, czczonych na równi z Shangdi i wypełniających jego wolę. Najwspanialszym miejscem kultu najwyższego bóstwa jest Świątynia Nieba, przemianowana później na taoistyczną.
Taoizm datuje się od czasów filozofa Laozi w VI w. p.n.e., był obok konfucjonizmu najważniejszym systemem Chin, łącząc w sobie elementy konfucjonizmu, szamanizmu, buddyzmu a potem także chrześcijaństwa i manicheizmu.

Buddyzm przybył do kraju z Indii i Azji Centralnej w czasie panowania dynastii Han, na miejscu rozwinął się w szkołach chan i Czystej Krainy. Obecnie jest najpopularniejszą religią w Chinach.
Elementem wspólnym dla wyznawców wszystkich religii jest kult przodków, dużą wagę przywiązuje się do szacunku dla osób starszych. Przodkom składa się ofiary z jedzenia, pali świece i modląc się. Miejscami kultu są groby, świątynie cmentarne i domowe kapliczki.
Sztuka chińska należy do najstarszych na świecie, sięgając swoimi początkami neolitu. Brązy pochodzące z II tys. p.n.e. charakteryzują się najwyższym poziomem technicznym i estetycznym, zdobione precyzyjnymi elementami, widocznymi dopiero przez szkło powiększające. Szczególną rolę odgrywał w nich wąż, dzięki zmianie skóry uważany za symbol odnawiającego się życia.
Z dynastią Qin (221 p.n.e. – 207 p.n.e.) wiąże się odkrycie monumentalnej komory grobowej w pobliżu grobowca Pierwszego Cesarza z ustawioną szyku, ceramiczną armią. Odnaleziono 8 tys. postaci żołnierzy, urzędników, koni i wozów oraz liczne przedmioty z brązu.
Głównym świętem w Chinach jest Nowy Rok (święto ruchome), będący jednocześnie Świętem Wiosny. Obchodzony jest na przełomie stycznia i lutego. Licznych turystów przyciąga spektakularne Święto Latawców, w Weifangu, w kwietniu każdego roku.

W czerwcu obchodzone jest Święto Smoka i Święto Lodu oraz Śniegu w Harbinie. Warto także zobaczyć bajecznie kolorowe święta kwiatów, z najlepiej znanymi w Kunmingu i Kantonie.

Chiny - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Chiny

Galeria
Chiny
Hotele
Chiny

Kuchnia
Chiny

Chiny
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Chiny Pogoda
Chiny
Chiny
Poradnik
Chiny
Warto
zobaczyć
Chiny
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Włochy kuchnia Maroko kuchnia Indonezja Kuchnia Malediwy Kuchnia Sri Lanka kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *