Ze względu na bogactwo kultur i grup etnicznych, trudno jest mówić o jednej kuchni indonezyjskiej. Oprócz zróżnicowań regionalnych, zaznaczają się tutaj także wpływy kulinarne chińskie, indyjskie i arabskie.
Słynie z bogactwa aromatycznych, uprawianych w kraju przypraw, różnych gatunków ryżu, mięs, świeżych ryb i owoców morza. Wspaniałym dodatkiem do wielu potraw są rozmaite gatunki mango, banany, mleczko kokosowe i pasta z orzechów ziemnych.
Do jedzenia używa się łyżki trzymanej w prawej ręce i widelca w lewej.
Chińczykom miejscowa kuchnia zawdzięcza zamiłowanie do soi, makaronu i charakterystycznego anyżu. Przede wszystkim jednak zwyczaj przyrządzania potraw w woku. Z kolei wpływom arabskim smakowite satayach czyli szaszłyki, marynowane i opiekane mięsa.
Nasi goreng oznacza dosłownie smażony ryż, jest to tradycyjne danie kuchni malajskiej i indonezyjskiej składające się z ugotowanego i wystudzonego ryżu, który następnie smaży się z dodatkiem cebuli i przypraw. Pozostałe składniki to słodki soso sojowy - kecap manis, pokrojony omlet, warzywa, mięso, sambal, chrupki smażony makaron kerupuk czy rozmaite sosy i dipy. Potrawę mocno przyprawia się lokalnymi korzeniami.
Pod nazwą sambal kryje się sos chili, podawany jako uzupełnienie dania. Jest dosyć gęsty a do jego przyrządzenia używa się rozmaitych gatunków tej ostrej papryczki. Adyuma, znana także jako habanero jest żółta i krótka, niezwykle ostra, żółte lub jasnozielone Madame Jeanette. Bardzo ostre Cabe rawit, malutkie i wydłużone, w kolorze zielonym lub czerwonym.
Sambal ma wiele odmian, na przykład sambal belacan składa się z chili ucieranej w moździerzu z pasta krewetkową z dodatkiem pomidorów i kwaskowatego mango. Przyprawiony solą, sokiem z limonki i cykrem. Natomiast do sambal asam używa się kwaśnego miąższu owoców tamaryndowca.
W sambal bajak chili smaży się na oleju z czosnkiem i przyprawami.
Innym smakowitym daniem kuchni malajsko-indonezyjskiej jest satay, kawałki lub plastry kurczaka, jagnięciny, wołowiny, ryby lub innego mięsa nadziewa się na cienkie patyczki bambusowe i grilluje nad ogniskiem. Podaje z ostrymi sosami.
Otok-otok jest typową potrawą kuchni azjatyckiej, ten rodzaj pikantnych klopsów rybnych, swój wyjątkowy aromat zawdzięcza mleczku kokosowemu i różnym dodatkom. Klopsy zawijane są w liście bananowca i pieczone. Przyrządzane są z białego mięsa ryby, cebuli, czosnku, orzeszków cashew, mleka kokosowego, kolendry, kurkumy, papryczek chilli i trawy cytrynowej.
Gado-gado jest mieszanką surowych i podgotowanych warzyw, podawanych z sosem z orzechów arachidowych i chipsami krewetkowymi. Zwykle przygotowywane jest z ziemniaków, kiełków fasoli mung, marchewki, sałaty lodowej, ogórków lub innych.
Pikantne udka z kurczaka, ayam goreneg, przyprawiane są pieprzem, kolendrą, kminem rzymskim i mielonym chili.
Z deserów warto polecić zielone bułeczki lub kek lapis, barwione i aromatyzowane liśćmi pandanowca. W cieście pandanowym zapieka się także owoce.
Najbardziej rozpowszechnionymi na wyspie owocami są banany jadane z formie ciasteczek, cukierków, drożdżówek z bananowym nadzieniem czy smażone w plastrach - pisang goreng. Prawdziwym rarytasem jest banan w cieście pandanowym, polewany sosem czekoladowym lub waniliowym.
Słodki syrop palmowy umieszczany jest w foremkach i sprzedawany jako smakowite krążki o ciemnobrązowym kolorze i karmelowym zapachu.