Indie Waranasi

[Not a valid template]Wyjątkowo piękne i egzotyczne miasto w północnych Indiach jest ważnym ośrodkiem kultu hinduizmu i buddyzmu. To tutaj wierni odbywają rytualne kąpiele oczyszczające w świętej rzece Ganges.

Leżąca nieopodal Sarnath, czyli Park Jeleni, stanowi jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu. Budda Siakjamuni miał wygłosić tutaj swoje pierwsze kazanie na temat Wprawienia w Ruch Koła Dharmy.

W III w. p.n.e. cesarz Asioka wzniósł na tym miejscu kompleks klasztorny, kolumnę – której kapitel umieszczono w godle Indii oraz monumentalną wieżę – stupę Dhamekh.

Według astrologii buddyjskiej stupy mają pozytywny wpływ na pole mocy wszechświata. Obecność w świątyniach wizerunków bóstw Heruka i Tara świadczą o popularności Diamentowej Drogi, związanej z praktyką tantr, ideałem jest tutaj postawa bodhisattwy, rozwijającej miłujące współczucie dla pożytku wszystkich istot żywych i zrozumienia natury Buddy.

Główna atrakcją samego Waranasi są ghaty, czyli schody do rzeki, ciągnące się wzdłuż brzegów Gangesu. Pielgrzymi skupiają się na nich aby odbyć kąpiel i medytować. Przybywają tutaj także kondukty pogrzebowe w celu dokonania kremacji, prochy i pozostałości bogato zdobionych mar wrzucane są do rzeki. Do najważniejszych należą Asi, Dasaswemedh, Barnasangam, Panćaganga i Manikarnika.

Wiele z nich należało niegdyś do maharadżów i innych władców. Europejczyków zachwycają jednak głównie delikatną, prawie koronkową, bajkową architekturą.

Dandi Ghat zajmują asceci, natomiast sąsiednie Hanuman Ghat są oblegane przez turystów. Smaśan Ghat służą do palenia zwłok, czym zajmują się wyłącznie nietykalni, jedna z indyjskich kast. Wybudowane w 1600 r. Man Mandir Ghat są obecnie zrujnowane, w ich północnej części znajduje się piękny, kamienny balkon. Mir Ghat prowadzą do nepalskiej świątyni.

Dalej w kierunku Jalsain Ghat stoi Złota Świątynia poświęcona Wiśweśwara – Shiwie, przedstawionego jako władca wszechświata. Poprzednią stojącą na tym miejscu zburzyli w 1600 r. muzułmanie, obecny gmach powstał w 1776 r. Wieże pokryto 800 kg złota, turyści nie mają jednak wstępu na jej teren.

Miasto istnieje na tym miejscu juz prawie 5 tysięcy lat, początkowo pod nazwą Kaśi, co oznaczało „jasny”. Dzisiejsza nazwa Waranasi pochodzi od starożytnego miasta pomiędzy widłami rzek Waruna i Aśi. Pomimo starożytnej historii tutejsze zabytki liczą niewiele ponad 200 lat, ze względu na nękające te tereny od XVI wieku najazdy muzułmańskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *