Indie Goa

[Not a valid template]Goa jest małym stanem, a zarazem jednym z regionów turystycznych Indii na zachodnim wybrzeżu kraju, około 500 km na południe od Bombaju.

Przez ponad 450 lat znajdowało się pod kontrolą Portugalczyków, co ukształtowało tutejszy krajobraz i mentalność mieszkańców.

Plaże są piękne, chociaż nieco zatłoczone. Niezwykłe wrażenie robią kryte strzechą chaty licznych wiosek, ukrytych wśród pól ryżowych. Najpiękniejszą plażą Goa jest Majorda, jedna ze spokojniejszych w regionie.

Na bujnie porośniętych egzotyczna roślinnością wzgórzach Ponda, rozproszone są świątynie hinduistyczne. Do najsławniejszych należy Shri Manguesh, nieopodal Priol oraz przepiękna świątynia Tambdi Surla ukryta wśród splątanego gąszczu dżungli nieopodal drogi z Ponda do Molem.

Małą wyspę Angediva, na południe od Goa, król Portugalii Manuel I (1495-1521) wybrał pod budowę twierdzy. Prace rozpoczęto w 1505 r. pod kierunkiem pierwszego namiestnika państwa portugalskiego w Indiach, Dom Francisco de Almeida. Najpierw jednak Portugalczycy musieli wygnać stamtąd piratów muzułmańskich, którzy wielokrotnie próbowali zdobyć twierdzę.

W 1661 r. wyspę zajęli Brytyjczycy, czekając na wypełnienie warunków traktatu, na mocy którego Portugalia miała przekazać im Bombaj. Przez jakiś czas służyła za bazę Marathom, w 1682 r. twierdzę rozbudowano i przystosowano do nowych technik wojennych (powstały między innymi bastiony). Swoją strategiczną pozycję straciła w XIX wieku, została opuszczona, w 1961 r. wyspa stała się częścią Indii.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na tym terenie ujawniły kamienne stale, narzędzia i ceramikę z XI i XII w. W pozostałościach świątyni Devi Aryadurga znaleziono dzieła sztuki z Kadamba i Chalukyas.

Najdalej na północ wysunięty jest Fort Terekhol, wybudowany przez portugalskiego wicekróla Dom Pedro de Almeida w 1746 r. Wysokie wieże wyrastają ponad ocean, broniąc najbardziej na północ wysuniętego skrawka Goa (obecnie mieści hotel).

Kolejną portugalską twierdzą jest Cabo De Rama leżąca w Canacona, dzielnicy Goa. Początkowo znajdowały się tutaj umocnienia wybudowane przez władców Hinduskich, w 1763 r. teren zajęli Portugalczycy i rozbudowali, składał się z fortu z 21 działami, kaplicy czynnej do dzisiaj i koszar.

Dawna stolica Portugalczyków w Starym Goa, została wpisana na listę UNESCO. Niegdyś była potężnym i dynamicznie rozwijającym się miastem. Z tych czasów zachowała się jezuicka katedra , kościół św. Franciszka z Asyżu ozdobiony przepięknymi freskami i rzeźbami, bazylika Bom Jesus. Dalej klasztor św. Moniki, ruiny kościoła św. Augustyna i kościół św. Kajetana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *