Na północ i wschód od Moskwy, biegnie kilka szlaków turystycznych, przechodzących przez najciekawsze średniowieczne miasta kraju.
Teren, który obejmuje, w dużej części pokrywa się z krainą nazywaną niegdyś Rusią Zalewską, tworzącą wraz z Rusią Nowogrodzką kolebkę państwa rosyjskiego.
Miasta stanowiące część Złotego Pierścienia posiadają unikalne zabytki kultury, architektury, będąc równocześnie centrami rzemiosła artystycznego.
Wzmiankowany w XIV w. Aleksandrow posiada cerkiew z XVI w., sobór Trójcy Świętej z unikalnymi drzwiami z brązu i monastyr Zaśnięcia Matki Bożej z XVII w. Dalej warto zwiedzić Bogolubowo, Gorochowiec, Guś Chrustalny z soborem św. Grzegorza, muzeum kryształu i cerkwią św. Trójcy, Iwanowo.
Zabytkowe centrum założonego w 1010 r. przez księcia Jarosława Mądrego Jarosławia, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najciekawszy zabytków należą Baszty Wołżańska i Znamieńska, Pałac metropolity z XVII w., Cerkiew Objawienia Pańskiego i Klasztor Przemienienia Pańskiego, rotunda i fragmenty krytego, średniowiecznego rynku. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuki i Muzeum Historii i Architektury.
Jurij Polski został założony w 1152 r. przez księcia Jurija Dołgorukiego. Najbardziej charakterystycznymi punktami miasta są Kreml i sobór św. Jerzego z lat 1230 - 1234.
W Kalazinie warto zobaczyć Monastyr św. Makarego z XV w. i klasycystyczną dzwonnicę soboru św. Mikołaja, zalaną przez wody Wołgi, spiętrzone Zaporą Uglicką.
We wsi Kideksza zachował się zespół architektoniczny pochodzący z XII - XVIII w., z najważniejszym obiektem - cerkwią św. św. Borysa i Gleba z 1152 r. i Świętą Bramą z XVII w.
Kostroma z przepięknym Monastyrem Ipatiewskim, klasztorem męskim założonym w 1330 r., jest miejscem przechowywania jednej z najważniejszych ikon prawosławia, Fiodorowskiej Ikony Matki Bożej, namalowanej według legendy przez Łukasza Ewangelistę.
Dalej warto zobaczyć Murom z imponującą katedrą, Palech ze szkołą malowania ikon i miniatur istniejącą nieprzerwanie od XVII w., muzeum ikon i Świątynią Podniesienia Krzyża (1762-1774), bogaty w zabytki architektury staroruskiej Peresławl Zaleski z pięcioma klasztorami, Soborem Spaso-Prieobrażenskim z XII w. i cerkwią Piotra metropolity z 1585 r.
Pljos, Pokrow, jedno z najstarszych miast Rosji - Rostow na brzegu jeziora Nero, Rybińsk, Siergijew Posad z kompleksem ławry Troicko - Siergiejewskiej z XIV w.
Suzdal posiada drewnianą cerkiew Świętego Mikołaja z 1766 r., cerkiew św. Jana Chrzciciela z 1720 r., monastyr Św. Aleksandra z 1240 r. (przebudowany w XVII w.) oraz żeński monastyr Opieki Matki Bożej z 1264 r. z katedrą z 1518 r.
Pierścien zamyka Tutajew, Uglicz założony w 937 r. i Włodzimierz nad Klaźmą wybudowany na miejscu osady datowanej na 30 tys. lat p.n.e. Do najważniejszych zabytków miasta należy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej z 1158 r., Sobór św. Dymitra Sołuńskiego z lat 1193-97, Złotą Bramą z lat 1158-64 i wieloma innymi zabytkami najwyższej klasy.