Niegdyś komunistyczna, Rosja, jest obecnie krajem świeckim. W ostatnich latach Cerkiew Prawosławna zaczyna stopniowo odzyskiwać swoją pozycję. Prawosławie jest największą religią w kraju, ale obok niego spotkamy także wyznawców judaizmu, islamu, buddyzmu ale i wierzeń pogańskich, wywodzących się z zamierzchłych czasów.
Większość muzułmanów w Rosji wyznaje islam sunnicki, Azerowie reprezentują odłam szyicki, natomiast niewielki procent Czeczenów i Inguszów radykalny wahabizm.
Mieszkańcy odległych Republik - Tuwy, Kałmucji i Buriacji są zwolennikami północnej odmiany buddyzmu, czyli mhajany. W tym regionie obserwuje się odradzanie tradycji buddyzmu tybetańskiego, szerzonego przez wysłanników dalajlamy, powstają liczne świątynie, w których wierni oddają się medytacji.
Na Syberii można spotkać prastare wierzenia związane z szamanizmem i animizmem. Kapłani wprowadzają się w trans, kamłań, i rozmawiają ze światem duchów.
Niezwykle interesująca jest także kultura rejonów wokół Bajkału, w przeważającej części rosyjska ale współtworzona przez kozaków, zesłańców polskich, ukraińskich, niemieckich i wielu innych. Irkuck słynie z zabytkowej zabudowy drewnianej, pochodzącej z XIX w. Syberyjskie domostwa są przeważnie parterowe z misternie rzeźbionymi i malowanymi okiennicami. Wejście znajduje się od strony podwórka, skrytego za okazałą bramą.
Rosja posiada wiele cennych zabytków wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Między innymi moskiewski Kreml, Monastyr Terapontowski, kompleks pałacowo - parkowy z XVIII w. Carskie Sioło, łańcuch górski w azjatyckiej części Rosji - Ałtaj, jezioro Bajkał, prawosławna Cerkiew Opieki Matki Bożej z 1165 r. u ujścia rzeki Nerli do Klaźmy, Cerkiew św. św. Borysa i Gleba z 1152 r. w Kidekszy (wchodzi w skład Złotego Pierścienia Rosji), miasta Jarosław, Petersburg, Pawłowsk, Nowogród Wielki, ufortyfikowany port morski Kronsztad.
Sobory - Narodzenia Matki Bożej w Suzdalu z 1225 r., Zaśniecia Matki Bożej we Włodzimierzu 1158 - 1160 r., św. Dymitra Sołuńskiego we Włodzimierzu z 1197 r., św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim wzniesiony w latach 1045 - 1052 z malowidłami Chrystusa Pankratora z okresu budowy.
Największe jezioro Mongolii, Uws-nur, przez które przebiega granica rosyjko - mongolska, wyspy Sołowieckie w Zatoce Onega na Morzu Białym z archipelagiem ponad 100 małych wysepek oraz Wyspa Wrangla na Morzu Arktycznym.