Stolica i największe miasto Rosji, jest równocześnie największym ośrodkiem miejskim Europy zamieszkiwanym przez 14,6 mln osób.
Moskwa to jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych i religijnych, finansowych, edukacyjnych oraz turystycznych kraju.
Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z IV w. p.n.e., w średniowieczu osada została rozbudowana przez przybyłych znad Oki ugrofińskich Murowców, zhołdowanych w 862 r. przez Ruś.
Najstarszy zapis pochodzi z 1147 r., kiedy wielki książę kijowski Jerzy I Dołgoruki rozkazał wybudować na Wzgórzu Borowickim drewnianą basztę - kasztel, dając początek dzisiejszemu Kremlowi.
Po upadku Konstantynopola w 1435 r. Moskwa stała się spadkobierczynią tradycji i kultury cesarstwa, podkreśliło to małżeństwo Iwana III z Zofią Paleolog, bratanicą cesarza Konstantyna Dragazesa. W tym czasie bizantyjski dwugłowy orzeł stał się herbem państwowym.
Do najważniejszych zabytków należy Kreml moskiewski, warowne założenie na lewym brzegu rzeki Moskwy. W jego skład wchodzą Arsenał z 1736 r., Pałac senacki, Pałac Potiesznyj, Państwowy pałac kremlowski, Wielki pałac kremlowski, Pałac Teremnoj, Zbrojownia kremlowska z 1851 r. - w której mieści się Muzeum sztuki Rosji XIX w., Komnata Graniasta, Mury i baszty obronne, barbakan Kutafja wzniesiony w 1516 r.
Zabytkami sakralnymi Kremla są Sobór Zaśnięcia NMP z lat 1475-79, Sobór Zwiastowania (1484-89), Sobór Archangielski sięgający swoimi początkami 1333 r., przebudowany 1505-08, mierząca 81 m Dzwonnica Iwana Wielkiego (1505-08), Pałac patriarchalny i sobór 12 apostołów, Sobór Wierchospaski i Cerkiew Złożenia Szat z 1473 r.
Do Kremla przylega Plac Czerwony, wytyczony w 1493 r. jako największe z moskiewskich targowisk. Nazwa nie ma związków z systemem komunistycznym, w języku rosyjskim słowo „krasny” oznacza zarówno piękny, jak i czerwony. Początkowo określenie piękny odnosiło się do Katedry Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym tuż obok Kremla, zbudowanej w latach 1555-60 dla upamiętnienia zwycięstwa w wojnie z kazańskimi Tatarami. Innym słynnym budynkiem na Placu jest GUM - Państwowy Powszechny Dom Towarowy wybudowany w 1893 r. oraz Mauzoleum Lenina.
Odwiedzając Moskwę koniecznie trzeba oglądnąć również Klasztor i cmentarz Nowodziewiczy, malowniczy cmentarz Wagańkowski założony w 1771 r. w czasie epidemii dżumy, Galerię Trietiakowską mieszczącą największą na świecie kolekcję sztuki rosyjskiej, rozległy park w centrum miasta Patriasze Prudy - znany z powieści Michaiła Bułhakowa.
Ulicę Arbat wytyczoną w XVI w. i Nowy Arbat, plac Łubiański z siedzibą służb specjalnych, pałac Kuskowo (1740-70), Synagogę Chóralną (1891-1906) oraz taras widokowy na Worobiowych Gorach.