Morze Marmara

Morze znajdujące się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nazwa pochodzi od wyspy Marmara, która leży w południowo-zachodniej części tego morza, słynna z bogatych złóż marmuru. Morze Marmara znajduje się między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą. Przez Cieśninę Bosfor łączy się z Morzem Czarnym, zaś z Morzem Egejskim przez Cieśninę Dardanele. Na mapie wygląda jak jezioro, jest morzem mało popularnym (prawie nieznanym przez turystów).

  • Powierzchnia- 11 472 km²
  • Największa głębia- 1 355 m
  • Zasolenie 20-26‰

Jest morzem śródlądowym. Temperatura wód powierzchniowych wynosi zimą od 8 do 9°C, latem od 23 do 24°C. Także jeśli lubimy ciepły klimat zdecydowanie polecam to miejsce. Głównym atutem tego morza jest także jego czysta woda (jej źródła sprzedawane są na terenie całego kraju). Tutaj także jak i nad innymi morzami dominuje sport. Różne ośrodki rekreacyjne mają do zaoferowania szereg atrakcji dla turystów. Nurkowanie, żeglarstwo, kajakarstwo czy też narty wodne każdy znajdzie odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportu. Nie brakuje tutaj także licznych parków wodnych, gdzie można spokojnie i miło spędzić czas w upalne dni.

Stambuł jest największym miastem leżącym nad tym akwenem wodnym. Ludzie lubiący zwiedzać i poznawać interesujące miejsca, tutaj na pewno znajdą wiele ciekawych zabytków. Przykładem mogą być ruiny legendarnej Troi które rozciągają się u wylotu Dardaneli. Także jednym z ulubionych atrakcji przez turystów jest rejs po Bosforze. Nie ma się co dziwić w końcu jest jednym z najważniejszych szlaków morskich świata.

Morze Marmara mimo iż rzadko jest wybierane przez turystów jako cel swojej wyprawy z biegiem lat z pewnością się to zmieni. Moc zabytków jakie dostarcza nam Turcja, ciepłe morze a także rozwijająca się turystyka w tamtych rejonach z pewnością ściągnie do siebie masę przyjezdnych.

Warto zobaczyć

Morze Azowskie Morze Norweskie Morze Adriatyckie Morze Śródziemne Morze Czarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *