Izrael Jafa

[Not a valid template]Jafa, lub Jaffa, jak podają niektóre przewodniki, jest uważana za jedno z najstarszych miast na świecie. Obecnie to starożytne miasto portowe tworzy wspólną aglomerację z rozrastającym się w szybkim tempie Tel Awiwem, nazywa się ona Tel Awiw-Jafa. Powstała ona w 1950 roku.

Obszar starego miasta w okolicach portu został zrekonstruowany na potrzeby licznie odwiedzających to miejsce turystów. Jest tam wiele niezwykle pięknych miejsc, właściwie cały obszar starego portu to jedna wielka atrakcja turystyczna. Warto odkryć i obejrzeć od środka wszystkie malutkie sklepiki i stragany, od których roi się przy każdej z ulic. Obszar ten jest również domeną artystów wszelkiego rodzaju, którzy sprzedają swoje rękodzieła.

W starym porcie sporo jest restauracji i barów, ale nie warto z nich korzystać, mają kiepską sławę i są potwornie drogie. W innej części Jafy zjemy prawdopodobnie o wiele taniej i smaczniej.
Początkowo, zgodnie z planami Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1947 roku, Jafa miała pozostać arabską enklawą wewnątrz państwa żydowskiego, jednak w wyniku wojny, która rozgorzała po proklamacji nowego państwa wojska izraelskie podporządkowały sobie cały obszar wokół Tel Awiwu, włącznie z Jafą. Część ludności arabskiej zdecydowała się na ucieczkę, pozostali mniej zamożni, których nie było stać na porzucenie swoich domostw. To oni i ich potomkowie stanowią większość dzisiejszej mniejszości arabskiej w Jafie. Ci, którzy wyjechali, nie mają możliwości powrotu.

Miasto Jafa jest obecnie zamieszkane w większości przez Żydów, osiedliła się tam również spora grupa chrześcijan.

W dawnych wiekach Jafa była znanym miastem portowym, z którego wysyłano w świat olbrzymie ilości owoców cytrusowych. Po powstaniu państwa Izrael stworzono firmę, która wykorzystuję markę Jaffa jako swój znak towarowy. Oprócz eksportu owoców zajmuje się ona również produkcją soków i napojów bezalkoholowych.

Izrael - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Izrael

Galeria
Izrael
Hotele
Izrael

Kuchnia
Izrael

Izrael
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Izrael Pogoda
Izrael
Izrael
Poradnik
Izrael
Warto
zobaczyć
Izrael
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Jamajka Ceny i zakupy Włochy ceny i zakupy Kuba Ceny i zakupy Litwa Ceny i zakupy Singapur poradnik turysty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *