[Not a valid template]Jafa, lub Jaffa, jak podają niektóre przewodniki, jest uważana za jedno z najstarszych miast na świecie. Obecnie to starożytne miasto portowe tworzy wspólną aglomerację z rozrastającym się w szybkim tempie Tel Awiwem, nazywa się ona Tel Awiw-Jafa. Powstała ona w 1950 roku.
Obszar starego miasta w okolicach portu został zrekonstruowany na potrzeby licznie odwiedzających to miejsce turystów. Jest tam wiele niezwykle pięknych miejsc, właściwie cały obszar starego portu to jedna wielka atrakcja turystyczna. Warto odkryć i obejrzeć od środka wszystkie malutkie sklepiki i stragany, od których roi się przy każdej z ulic. Obszar ten jest również domeną artystów wszelkiego rodzaju, którzy sprzedają swoje rękodzieła.
W starym porcie sporo jest restauracji i barów, ale nie warto z nich korzystać, mają kiepską sławę i są potwornie drogie. W innej części Jafy zjemy prawdopodobnie o wiele taniej i smaczniej.
Początkowo, zgodnie z planami Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1947 roku, Jafa miała pozostać arabską enklawą wewnątrz państwa żydowskiego, jednak w wyniku wojny, która rozgorzała po proklamacji nowego państwa wojska izraelskie podporządkowały sobie cały obszar wokół Tel Awiwu, włącznie z Jafą. Część ludności arabskiej zdecydowała się na ucieczkę, pozostali mniej zamożni, których nie było stać na porzucenie swoich domostw. To oni i ich potomkowie stanowią większość dzisiejszej mniejszości arabskiej w Jafie. Ci, którzy wyjechali, nie mają możliwości powrotu.
Miasto Jafa jest obecnie zamieszkane w większości przez Żydów, osiedliła się tam również spora grupa chrześcijan.
W dawnych wiekach Jafa była znanym miastem portowym, z którego wysyłano w świat olbrzymie ilości owoców cytrusowych. Po powstaniu państwa Izrael stworzono firmę, która wykorzystuję markę Jaffa jako swój znak towarowy. Oprócz eksportu owoców zajmuje się ona również produkcją soków i napojów bezalkoholowych.