Sli Lanka Anuradhapura

[Not a valid template]Anuradhapura to miasto o najbogatszych korzeniach historycznych na całej Sri Lance. Stało się stolica, za czasów króla Pandukabhaya, czwartego władcy Sri Lanki. Nazwa Anuradhapura pochodzi od imienia Anuradha, ministra króla Pandukabhaya, odpowiedzialnego za budowę. Słowo „pura” oznacza „miasto”, mamy więc do czynienia z Miastem Anuradha.

Mimo, że niektóre źródła historyczne wskazują, że miasto zostało założone około 400 roku p.n.e., aktualne dane archeologiczne wskazują, że osada mogła tam istnieć już nawet w 1000 roku p.n.e., zaś wiadomo, ze w roku 300 p.n.e. miasto było jednym z 10 największych na wyspie. W tym czasie do Sri Lanki przybył buddyzm i rozpoczęła era wielkich budowli, w tym również gigantycznych kompleksów klasztornych. Niektóre z nich należą do najwyższych budynków, które zbudowano na siwcie w czasach starożytnych.

Na ten okres datowane jest również rozpoczęcie nawadniania pól ryżowych i doprowadzanie wody do miasta.
Anuradhapura zachowała status stolicy kraju do roku 1017. Upadek jego potęgi związany był z wojną i ciągłym napływem emigrantów z Południowych Indii. Miasto zostało zdobyte przez najeźdźców z Indii właśnie w 1017 roku. Stolica została wówczas przeniesiona do Polonnaruwa. Zniszczenia w mieście i jego skomplikowanym systemie nawadniania były tak wielkie, że aglomerację całkowicie opuszczono. Dopiero w 1800 roku Brytyjczycy ponownie założyli tam osadę.

Dzisiaj stare miasto to głównie ruiny. Główną atrakcją zarówno dla turystów z kraju jak i z zagranicy, jest święte drzewo Sri Maha Bodhi, który jest najstarszym posadzonym przez ludzi drzewem na świecie. Zostało zasadzone w 288 roku p.n.e.

W 1982 roku miasto Anuradhapura wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Oprócz Starego Miasta na obszarze aglomeracji znajduje się również Nowe Miasto, z hotelami, sklepami i rozrywką dla turystów.

Sri Lanka - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Sri Lanka

Galeria
Sri Lanka
Hotele
Sri Lanka

Kuchnia
Sri Lanka

Sri Lanka
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Sri Lanka Pogoda
Sri Lanka
Sri Lanka
Poradnik
Sri Lanka
Warto
zobaczyć
Sri Lanka
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Indonezja Ceny i zakupy Austria ceny i zakupy Meksyk ceny i zakupy Grecja Ceny i zakupy Monako ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *