Jerycho jest miastem położonym w bezpośredni sąsiedztwie rzeki Jordan, na spornych terenach na Zachodnim Brzegu na obszarze Autonomii Palestyńskiej. Miasto to zamieszkuje ponad 20 tysięcy mieszkańców. Leżu w depresji, ok 270 metrów poniżej poziomu, około 16 kilometrów na północ od brzegó Morza Martwego. Jerycho jest najniżej położonym stale zamieszkanym miejscem na ziemi. Uważa się go również za jedno z najstarszych ciągle zamieszkiwanych miast na świecie.
W Biblii opisuje się Jerycho jako Miasto Palmowych Drzew. Obfite źródła wody w okolicach sprawiły, że stało się ono atrakcyjnym miejscem do zamieszkania już przed wieloma tysiącami lat. W tradycji judeo-chrześcijańskiej znane jest jako miejsce, do którego Izraelici powrócili z niewoli w Egipcie, przyprowadzeni przez Jozuego, następcę Mojżesza. Archeolodzy odkopali szczątki ponad dwudziestu kolejno budowanych w tym miejscu osad, z których najstarsza pochodzi sprzed 11 tysięcy lat.
W czasie panowania Persów Jerycho przestało być znaczącym centrum regiony, przez wiele lat funkcjonowało jako prywatny majątek Aleksandra Wielkiego. W połowie II wieku p.n.e. Jerycho stanowiło silny ośrodek kultury helleńskiej. Pod koniec I wieku p.n.e. miasto było dzierżawione przez Heroda, który płacił lenno Kleopatrze i Markowi Antoniuszowi. Po koronacji cesarz Oktawian przejął kontrolę nad Imperium Rzymskim i przyznał Herodowi wolną rękę w sprawowaniu władzy nad Jerychem. Za rządów Heroda wybudowano hipodrom i nowe wodociągi, oraz zbidowano pałac zimowy w pobliskiej miejscowości Tulul al-Alaiq.
Chrześcijańskie Ewangelie opisują pobyt Jezusa w Jerycho, gdzie uzdrowił – zależnie od źródła – jednego lub dwóch ślepych żebraków, oraz przywiódł lokalnego celnika, Zacheusza, do skruchy i zaprzestania nieuczciwych praktyk. Na drodze między Jerozolimą a Jerycho rozgrywa się również akcja Przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.
Pod administracją arabską Jerycho nazywało się Ariha i zaczęło podupadać. Najpierw wygnano stamtąd Żydów, a w 659 roku trzęsienie ziemi zniszczyło prawie całe miasto.
Po upadku imperium osmańskiego, pod koniec I wojny światowej, Jerycho znalazł się pod panowaniem brytyjskim. Podczas II wojny światowej, przy pomocy żydowskiej firmy Solel Boneh wybudowano tam twierdzę.
Jerycho zostało zdobyte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku wraz z resztą Zachodniego Brzegu Jordanu. Było to jedno z pierwszych miast przekazanych Autonomii
Palestyńskiej w 1994 roku.