Oficjalna nazwa: Izrael
Oryginalna nazwa: מדינת ישראל, دولة اسرائيل, Medinat Jisra’el, Daulat Isra’il
Stolica: Jerozolima
Ludność: 7 653 600
Powierzchnia: 22 072 km²
Język: hebrajski
Waluta: 1 szekel izraelski (NIS) = 100 agorot
Największe miasta: Nazaret (Nazareth), Naharija (Nahariyya), Akka (Akko, Acre), Karmiel, Nazaret Illit (Nazerat Illit), Tyberiada, Afula, Shefa-’Amr (Shfar’am, Shefar’am), Shagor, Safed (Zefat)
[Not a valid template]Izrael leży w Azji Zachodniej, w regionie nazywanym Bliskim Wschodem. Znajduje się częściowo nad Morzem Śródziemnym, częściowo nad Morzem Czerwonym. Izrael jest podzielony na cztery główne regiony: od strony zachodniej jest to równina przybrzeżna,leząca nad Morzem Śródziemnym; region wzgórz rozciąga się od północnej granicy do centrum Izraela; Wielki Rów Jordanu, wraz z doliną rzeki Jordan, leży na wschodzie; prawie całą część południową zajmuje olbrzymia Pustynia Negew. Główne szlaki kanalizacyjne kraju przebiegają przez wewnętrzny basen, utworzony przez rzekę Jordan i Jeziora Tyberiadzkie (tzw. Morze Galilejskie).
Dostarcza on wodę do większości obszarów rolnych kraju.Gospodarka Izraela opiera się w dużej mierze na usługach i produkcji, eksportuje się maszyny i elektronikę oraz diamenty, chemikalia, owoce cytrusowe, warzywa i tekstylia. Izrael jest republika wielopartyjna, z jedną izba parlamentu, która nazywa się Kneset. Głową państwa jest prezydent, zaś szefem rządu jest premier. Żydzi stanowią około 75% ludności kraju, a Arabowie 20%. Pozostałych 5% to różnego rodzaju mniejszości.
Historia Izraela
[Not a valid template]Osadnictwo żydowskie na terenach dzisiejszego Izraela sięga czasów biblijnych. Pierwszy znany nam zapis słowa „Izrael” pochodzi z końca XIII wieku p.n.e. i pochodzi ze Steli Merenptaha. Wczasach Cesarstwa Rzymskiego podbite państwo zachowało pozory własnej administracji. Jednak od momentu podboju przez muzułmanów 636 rok, Żydzi nie mieli już nigdy swojego Państwa. Terytorium przechodziło kilkakrotnie z rąk do rak, okupowały je rozmaite plemiona i narody muzułmańskie, z czasem trwale zmieniając strukturę społeczną i religijną w regionie.
Wysiłki podejmowane przez Żydów, mające na celu ustanowienie dla nich państwa narodowego, wzmogły się pod koniec XIX wieku. Dzięki wsparciu Brytjczyków dla tzw. Syjonistów, w 1923 roku założono nowy byt polityczny w granicach państwa nazywanego wówczas Palestyną. Migracja Żydów do Palestyny, która bardzo mocno wzrosła w okresie prześladowań nazistowskich w Europie, doprowadziła do pogorszenia stosunków pomiędzy nimi, a Arabami.
[Not a valid template]W 1947 roku w Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowano rezolucję, ustanawiająca powstanie nowego państwa. Państwo Izrael zostało proklamowane w 1948 roku, w odpowiedzi na ten fakt kraje arabskie (Egipt, Transjordania, Syria, Liban i Irak) od razu wypowiedziały mu wojnę. Zakończyła się ona zwycięstwem Izraela, podobnie jak wojna sześciodniowa w 1967 roku, podczas której zajęto Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy, Wzgórza Golan i wschodnią Jerozolimę. Kolejne wojny Izrael prowadził w 1973 i 1982 roku, zaś w 1987 roku krwawo stłumił powstanie Palestyńczyków na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Dzięki mediacjom międzynarodowym rozpoczął się jednak długotrwały proces pokojowy, w wyniku którego część Zachodniego Brzegu i Strefa Gazy dostały się pod kontrolę Autonomii Palestyńskiej.