Izrael Eliat

Miasto Eliat jest ruchliwym portem, położonym na południowych krańcach Izraela, czyli na północnym wybrzeżu Morza Czerwonego, nad Zatoką Eilat (arabska nazwa: Zatoka Akaba). Populacja miasta liczy ok. 46 tys. mieszkańcówElat leży na jednym z krańców pustyni Negev. Najbliższe miejscowości, to egipska wieś Taba na południu, i portowe miasto Akaba w Jordanii, leżące na wschodzie. Przy dobrej widoczności z portu Eliat widać wybrzeża Arabii Saudyjskiej. Mimo nadmorskiego położenia w mieście panuje suchy, pustynny klimat, nieco tylko tonowany przez bliskość ciepłego morza. Długie plaże miejskie, sporo klubów nocnych i pustynny krajobraz okolicy, sprawiają, że Eliat jest popularnym celem dla turystyki, zarówno międzynarodowej, jak i krajowej.

Nad samym morzem z pustynią spotyka się krajobraz górski, z piaskowcami i skałami wapiennymi, sięgającymi wysokości 892 metrów nad poziomem morza.

Wykopaliska archeologiczne, prowadzone w okolicy Eliat odkryły miejsca prehistorycznych pochówków, datowanych na siódme tysiąclecie przed naszą erą, z nieco późniejszego okresu pochodzą ślady działalności górniczej – między innymi wydobycie miedzi w dolinie Timna, które są najstarszymi kopalniami na ziemi.
W czasach starożytnych Eilat jest wspominany jako główny partner handlowy miast portowych, takich jak Elim czy Teby. Handel między miastami Elim i Eilat dotyczył m.in. handlu kadzidłem i mirrą , wydobywanymi w Etiopii i Puncie. Z okolic Morza Martwego docierały tam delikatne tkaniny lniane.

W tekstach biblijnych Eilat po raz pierwszy pojawia się w Księdze Wyjścia. To właśnie w okolicach tego miasta odbywało się przejście Żydów przez Morze Czerwone po ucieczce z Egiptu.

W okresie rzymskim w całej okolicy zbudowano drogi. Miało to na celu połączenie obszaru miasta Eliat z Petrą (obecnie miasto w Jordanii). W tym okresie kontynuowano wydobycie miedzi, rozbudowano huty usprawniono systemu handlu.

W czasach arabskich Eliat stał się ważnym miastem na drodze pielgrzymek afrykańskich muzułmanów do Mekki.
W 1947 roku na mocy rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych obszar ten wszedł w granice Państwa Izrael.

Izrael - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Izrael

Galeria
Izrael
Hotele
Izrael

Kuchnia
Izrael

Izrael
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Izrael Pogoda
Izrael
Izrael
Poradnik
Izrael
Warto
zobaczyć
Izrael
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Izrael Pogoda Izrael Hotele Izrael Poradnik turysty Beersheba pogoda Eilat pogoda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *