Miasto Eliat jest ruchliwym portem, położonym na południowych krańcach Izraela, czyli na północnym wybrzeżu Morza Czerwonego, nad Zatoką Eilat (arabska nazwa: Zatoka Akaba). Populacja miasta liczy ok. 46 tys. mieszkańcówElat leży na jednym z krańców pustyni Negev. Najbliższe miejscowości, to egipska wieś Taba na południu, i portowe miasto Akaba w Jordanii, leżące na wschodzie. Przy dobrej widoczności z portu Eliat widać wybrzeża Arabii Saudyjskiej. Mimo nadmorskiego położenia w mieście panuje suchy, pustynny klimat, nieco tylko tonowany przez bliskość ciepłego morza. Długie plaże miejskie, sporo klubów nocnych i pustynny krajobraz okolicy, sprawiają, że Eliat jest popularnym celem dla turystyki, zarówno międzynarodowej, jak i krajowej.
Nad samym morzem z pustynią spotyka się krajobraz górski, z piaskowcami i skałami wapiennymi, sięgającymi wysokości 892 metrów nad poziomem morza.
Wykopaliska archeologiczne, prowadzone w okolicy Eliat odkryły miejsca prehistorycznych pochówków, datowanych na siódme tysiąclecie przed naszą erą, z nieco późniejszego okresu pochodzą ślady działalności górniczej – między innymi wydobycie miedzi w dolinie Timna, które są najstarszymi kopalniami na ziemi.
W czasach starożytnych Eilat jest wspominany jako główny partner handlowy miast portowych, takich jak Elim czy Teby. Handel między miastami Elim i Eilat dotyczył m.in. handlu kadzidłem i mirrą , wydobywanymi w Etiopii i Puncie. Z okolic Morza Martwego docierały tam delikatne tkaniny lniane.
W tekstach biblijnych Eilat po raz pierwszy pojawia się w Księdze Wyjścia. To właśnie w okolicach tego miasta odbywało się przejście Żydów przez Morze Czerwone po ucieczce z Egiptu.
W okresie rzymskim w całej okolicy zbudowano drogi. Miało to na celu połączenie obszaru miasta Eliat z Petrą (obecnie miasto w Jordanii). W tym okresie kontynuowano wydobycie miedzi, rozbudowano huty usprawniono systemu handlu.
W czasach arabskich Eliat stał się ważnym miastem na drodze pielgrzymek afrykańskich muzułmanów do Mekki.
W 1947 roku na mocy rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych obszar ten wszedł w granice Państwa Izrael.