Izrael Masada

[Not a valid template]Twierdza Masada znajduje się na trudno dostępnym płaskowyżu, na wysokości około 400 metrów n.p.m. Z jednej strony dostęp do niej ograniczało Morze Martwe, z drugiej pustynia Negew, która utrudniała przemarsz armii mających zdobyć twierdzę. Pierwsze ślady fortyfikacji obronnych w tym miejscu sięgają lat 161-143 p.n.e., kiedy to na klifie zbudowano niewielki fort. Za czasów panowania Heroda Wielkiego stanął tam pałac, a okolicę porządnie ufortyfikowano. Twierdza miała 700 metrów szerokości w najszerszym miejscu i ponad 350 długości.

Masada, to miejsce wiążące się z legendarną wręcz obroną, jaką mieli tam prowadzić żydowscy powstańcy, walczący z rzymskimi okupantami 73 roku naszej ery. Historia ta obrosła mitem i nie da się już dziś łatwo oddzielić prawdy od dodanych wraz z upływem czasu opowieści. Mimo że jest to jeden z najważniejszych mitów wiążących się z tożsamością mieszkańców współczesnego Izraela, to jest on kwestionowany przez wielu naukowców.

Zgodnie z legendą w twierdzy schroniło się około tysiąca mężczyzn, kobiet i dzieci, wszyscy należeli do zelotów, odłamu judaizmu, który słynął z nieprzejednanego stosunku wobec okupantów. Kiedy rzymscy żołnierze pod wodzą gubernatora Flawiusza Silwy wkroczyli wreszcie do miasta, okazało się że wszyscy obrońcy byli martwi. Znaleziono jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Ukrywali się oni w jednej z okolicznych jaskiń.

Opis obrony i zdobycia Masady zawdzięczamy żydowskiemu historykowi, żyjącemu w I wieku naszej ery, Józefowi Flawiuszowi, który uważa, że obrońcy popełniło zbiorowe samobójstwo, aby nie dostać się żywcem w ręce Rzymian. Obecnie coraz częściej ten fragment historii uważa się za propagandowy mit, mający na celu umocnić tożsamość narodową mieszkańców Izraela. To właśnie w ruinach tej twierdzy świeżo upieczeni żołnierze każdego roku składają przysięgę, w której pojawiają się słowa: „Masada nigdy więcej nie będzie zdobyta”.

Izrael - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Izrael

Galeria
Izrael
Hotele
Izrael

Kuchnia
Izrael

Izrael
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Izrael Pogoda
Izrael
Izrael
Poradnik
Izrael
Warto
zobaczyć
Izrael
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Izrael Jerycho Izrael Nazaret Izrael Galeria Izrael Zdrowie Jordania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *