Zambia

Oficjalna nazwa: Zambia, Republika Zambii
Oryginalna nazwa: Republic of Zambia
Stolica: Lusaka
Ludność: 11 500 000
Powierzchnia: 752 614 km²
Język: angielski
Waluta: 1 kwacha zambijska (ZK) = 100 ngwee
Największe miasta: Lusaka, Kitwe-Nkana, Ndola, Mufulira, Chingola, Livingstone, Chipata, Kapiri-Mposhi, Solwezi.


Mapa Zambii
Zambia mapa

Zambia jest dość sporym państwem w południowej Afryce. Nie posiada dostępu do morza, a wody śródlądowe zajmują około jednego procenta powierzchni. Większość ludności zatrudniona jest w rolnictwie (osiemdziesiąt sześć procent), które jednak generuje jedynie kilkanaście procent PKB. Największym filarem gospodarki jest wydobycie rud miedzi, a tereny wydobycia są zamknięte dla ruchu turystycznego, który i tak jest niewielki, a jedynie w okolicy jeziora Tanganika staje się bardziej intensywny.

Warunki naturalne.
Większość obszaru Zambii jest lekką pofałdowaną równiną o wysokości między trzysta a dwa tysiące sześćset metrów nad poziomem morza. Średnia wysokość zawiera się w przedziale od tysiąca do tysiąca czterystu metrów nad poziomem morza. Dominującą formacją roślinną było miombo, ale powierzchnia lasów zmniejsza się wskutek rabunkowej gospodarki człowieka. Zwiększa się udział sawanny, która początkowo była charakterystyczna wyłącznie dla południa kraju. W okolicach jezior rozwijają się bagna.

Korupcja przeciw turystyce.
Zambia jest krajem, który ma poważny problem z kontrolą własnych organów. Skorumpowany jest praktycznie cały aparat polityczny, choć po każdych kolejnych wyborach zwycięzcy obiecują uzdrowienie sytuacji.
Turystów jest niewielu, bo choć zagrożenie przestępczością jest niskie, norma jest wymuszanie łapówek przez funkcjonariuszy służb porządkowych.

Zambia jest też krajem zwyczajnie zaniedbanym. Budżet zambijski nie wystarczał na pokrycie kosztów konserwacji i renowacji zabytków, większość z nich więc obecnie stanowi ruiny albo została przejęta przez prywatnych właścicieli. Dlatego też tak naprawdę turysta, który przyjedzie do Zambii, nie ma wielkich możliwości ani perspektyw. Jedynie region Wielkich Jezior Afrykańskich może być pewną atrakcją- trudno jest go zaniedbać, a jeszcze trudniej zawłaszczyć.

Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 247 Warning: Undefined variable $link in /usr/home/webrange6/domains/panstwaswiata.pl/public_html/wp-content/themes/panstwaswiata/loop-page.php on line 248

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *