Albania Berat

Miasto położone jest w środkowej Albanii,‭ ‬nad rzeką Osum,‭ ‬uchodzącą do Morza Adriatyckiego.‭
Według miejscowej legendy,‭ ‬w zamierzchłych czasach dwaj olbrzymi,‭ ‬Tomorri i Shpirag zakochali się w pięknej dziewczynie.‭ ‬Walczyli o nią używając mieczy tak potężnych,‭ ‬że po każdym ciosie zapadali się w głąb ziemi,‭ ‬na koniec obaj zmarli od ran,‭ ‬a z ciał powstały dwie góry ponad Beratem,‭ ‬noszące ich imiona.‭ ‬Piękna dziewczyna długo płakała po tej stracie a z jej łez powstała rzeka Osum.

Malowniczo położone na stoku wzgórza jest znanym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym.‭
Nazywane‭ „‬Miastem stu okien‭”‬,‭ ‬zostało założone w starożytności przez zamieszkujących te tereny Illirów.‭ ‬W II w.‭ ‬p.n.e.‭ ‬wraz z resztą kraju zdobyte przez Rzymian,‭ ‬zmieniło nazwę na Antipatrea.‭ ‬W czasach bizantyjskich,‭ ‬jako Pulcheriopolis mieściło siedzibę biskupa katolickiego.
Wojska bułgarskie najechały te tereny w IX w.‭ ‬zdobywając miasto i nadając mu nazwę Beligard czyli Białe Miasto.

Po zawiłej historii pozostało wiele obrazujących ją zabytków,‭ ‬z górującą nad okolicą średniowieczną twierdzą bizantyjską.‭ ‬Miejscowy meczet powstał w‭ ‬1493‭ ‬r.,‭ ‬a zdobiące go freski w XVIII w.‭
Idąc w kierunku twierdzy,‭ ‬stromą,‭ ‬kamienistą drogą mijamy średniowieczny Mangalem,‭ ‬dzielnicę jednopiętrowych domów.‭ ‬Zamek jest do dzisiaj zamieszkały,‭ ‬a w środku oczarowują niskie budowle powstałe w XIII w.‭ ‬Od północy zachowała się masywna brama.

W jednym z tutejszych kościołów zorganizowano muzeum ikon Onufrego,‭ ‬słynnego w XVI w.‭ ‬malarza ikon.‭ ‬Dalej znajduje się prawosławna cerkiew Świętej Trójcy.‭ ‬Jej podwójny mur był wielokrotnie przebudowywany.
Na drugą stronę rzeki można się dostać mostem Ahmeta Kurt Paszy z‭ ‬1780‭ ‬r.‭ ‬Prowadzi do części zbudowanej przez Turków,‭ ‬noszącej nazwę Gorica.‭ ‬Po wąskich uliczkach szare osiołki przenoszą towary w kolorowych jukach a mieszkańcy pędzą Raki,‭ ‬popularną wódkę.
W‭ ‬1976‭ ‬r.‭ ‬Berat zyskał miano miasta-muzeum,‭ ‬dzięki oryginalnej architekturze utrzymanej w nienaruszonym stanie.

W obrębie murów stoją zabytki sakralne,‭ ‬kościół św.‭ ‬Michała z XIV w.,‭ ‬kościół św.‭ ‬Teodora oraz Najświętszej Marii Panny z XIII w.‭ ‬W jego wnętrzu można podziwiać niezwykłe freski albańskiego malarza Nikolle.‭ ‬Dalej znajduje się cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z XVIII w.
Poniżej cytadeli,‭ ‬na stromym zboczu,‭ ‬możemy zobaczyć cerkiew św.‭ ‬Trójcy,‭ ‬a dalej Ołowiany Meczet.
Starówka zachwyca szeregiem niskich domków,‭ ‬przycupniętych na zboczu i migających setkami małych okien.‭ ‬Kolejną atrakcją jest klasztor z XVIII w.,‭ ‬wybudowany przez muzułmańskich‭ ‬bektaszytów,‭ ‬ruchu powstałego w Anatolii,‭ ‬łączącego wiele tradycji religijnych.

Albania - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Albania

Galeria
Albania
Hotele
Albania

Kuchnia
Albania

Albania
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Albania Pogoda
Albania
Albania
Poradnik
Albania
Warto
zobaczyć
Albania
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Indonezja Ceny i zakupy Turcja ceny i zakupy Chiny Ceny i zakupy Austria ceny i zakupy Meksyk ceny i zakupy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.