Kijów to największe miasto i stolica Ukrainy, leżąca w centralnej części kraju nad rzeką Dniepr. Został założony we wczesnym średniowieczu, w V w. naszej ery jako ważny punkt handlowy na szlaku łączącym skandynawskie kraje Wikingów z Konstantynopolem. W tym czasie skalne progi na Dnieprze, utrudniające przeprawę długim łodzią zyskały skandynawskie nazwy.
W okresie od IX do XI wieku zwany Kanugård był centrum normańskiego handlu na Rusi i głównym składem danin, ściąganych z plemion słowiańskich przez Wikingów.
W 882 r. został zdobyty przez księcia ruskiego Olega Mądrego, który przeniósł tutaj swoją siedzibę.
Do najważniejszych zabytków należy Ławra Peczerska, prawosławny klasztor, którego początki sięgają XI w. Pierwszy monaster powstał na stokach Dniepru, w pieczarach, od których pochodzi nazwa założenia. Teren Górnej Ławry znajduje się pod zarządem państwowym, jego teren wypełniają muzea i sale wystawowe.
Znajdują się tutaj: świątynia katedralna Zaśnięcia Bogurodzicy, cerkiew nadbramna Świętej Trójcy z lat 1106-1108, budynki szpitala z XII w., drukarnię wybudowaną w 1606 r., klasztor św. Michała i liczne cerkwie z okresu od XVII do początku XX w.
Ławra Dolna składa się z Bliskich i Dalekich Pieczar pod zarządem Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Najstarszą część tworzą Dalekie Pieczary z cerkwią Zwiastowania z połowy XI w., cerkwią św. Teodozjusza i Narodzenia Pańskiego. W Podziemiach Ławry pochowany jest Nestor (1050-1114) autor słynnej Powieści minionych dni opisującej historię Rusi od IX do XII w., z cennymi wiadomościami dotyczącymi ówczesnych ziem polskich.
Sobór Mądrości Bożej założono w czasach panowania wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza I Wielkiego w 1011 r. W XVII w. został przebudowany w stylu barokowym. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach powstał w latach 1108-1113 na miejscu wcześniejszej świątyni pogańskiej. W XVIII w. został odnowiony i rozbudowany. Składa się z budynków monasteru, soboru św. Michała Archanioła, dzwonnicy z XVIII w. oraz Bramy Ekonomicznej z 1760 r.
Złota Brama prowadziła niegdyś do centrum miasta, była jedną z trzech wybudowanych przez Jarosława I Mądrego w połowie XI w. Niestety z biegiem lat popadła w całkowita ruinę, w XIX w. odkopano jej resztki a w XX w. zrekonstruowano w obecnym kształcie.