Stolica Rumunii, Bukareszt leży w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Dymbowicą. Osadnictwo na tym terenie sięga głęboko w starożytność jednak w źródłach historycznych pojawia się dopiero w XIV wieku jako rezydencja słynnego księcia wołoskiego Vlada Palownika zwanego Draculą. Założycielem miasta był prawdopodobnie Mircza Stary hospodar wołoski w latach 1386-1418. Bukareszt spłonął podczas najazdu Turków w 1595 r. po czym został odbudowany i znacznie rozbudowany. Nowe centrum umieszczono wokół Ulita Mare czyli Wielkiej Ulicy, którą przemianowano na Lipscani. W XVII w. miasto stało się wielkim ośrodkiem handlowym Wołoszczyzny. W 1698 r. hospodar Radu Piękny przeniósł tutaj stolicę kraju z Targoviste.
Jednym z najciekawszych obiektów jest średniowieczny Curtea Veche, dawny dwór książąt Wołoszczyzny, położony w dzielnicy Lipscani. Powstał w czasach Vlada Palownika w XV w. a w XVI w. został całkowicie przebudowany przez Mirczę Pastucha dzięki czemu stał się centrum miasta, otoczonym przez szybko wyrastające domy bogatych kupców i rzemieślników.
Zabytkowa architektura Bukaresztu została w dużym stopniu zniszczona przez trzęsienia ziemi, wojny a przede wszystkim okres rządów Nicolae Ceausescu. Wiele budowli zamaskowano wówczas socrealistyczną zabudową. Warto odwiedzić któreś z licznych muzeów – Historii Bukaresztu, Historii Rumunii, Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Sztuki czy największy i najstarszy skansen w kraju Muzeum Wsi, mieszczące się w Parku Herastrau.
Z obiektów sakralnych największą część stanowią cerkwie prawosławne i greckokatolickie, zachowały się także synagogi i kościoły katolickie. Katedra patriarchalna, główna świątynia Rumunskiego Kościoła Prawosławnego, powstałą w latach 1656-58. Cerkiew Kretzulescu została ufundowana przez potężnego bojara wołoskiego i jego żonę Saftę w latach 1720-22 w stylu brinkoweańskim. Oprócz niej cerkwie – Coltea, Grecka, księżniczki Balasy, księcia Michała, Rosyjska, św. Elefteriusza, Stavropoleos i bardzo interesujący Monstyr Antim. Cztery synagogi – wybudowana w 1866 r. Synagoga Chóralna, nieco starsza Jeszua Tova, Wielka Synagoga zbudowana w 1845 r. przez Żydów przybyłych z Polski oraz Synagoga Krawców.
Do wspaniałych, rezydencjonalnych budowli z XIX i początku XX w. należą Arcul de Triumf wzorowany na łukach tryumfalnych, rumuńskie Atheneum, pałac Banku Narodowego z 1894 r., Pałac Cretulescu z początku XX w. położony w pobliżu Ogrodów Cismigiu, secesyjny pałac Kasy Oszczędnościowej oraz Pałac Sprawiedliwości wybudowany w 1890 r.