Rumunia Bukareszt

Stolica Rumunii, Bukareszt leży w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Dymbowicą. Osadnictwo na tym terenie sięga głęboko w starożytność jednak w źródłach historycznych pojawia się dopiero w XIV wieku jako rezydencja słynnego księcia wołoskiego Vlada Palownika zwanego Draculą. Założycielem miasta był prawdopodobnie Mircza Stary hospodar wołoski w latach 1386-1418. Bukareszt spłonął podczas najazdu Turków w 1595 r. po czym został odbudowany i znacznie rozbudowany. Nowe centrum umieszczono wokół Ulita Mare czyli Wielkiej Ulicy, którą przemianowano na Lipscani. W XVII w. miasto stało się wielkim ośrodkiem handlowym Wołoszczyzny. W 1698 r. hospodar Radu Piękny przeniósł tutaj stolicę kraju z Targoviste.

Jednym z najciekawszych obiektów jest średniowieczny Curtea Veche, dawny dwór książąt Wołoszczyzny, położony w dzielnicy Lipscani. Powstał w czasach Vlada Palownika w XV w. a w XVI w. został całkowicie przebudowany przez Mirczę Pastucha dzięki czemu stał się centrum miasta, otoczonym przez szybko wyrastające domy bogatych kupców i rzemieślników.

Zabytkowa architektura Bukaresztu została w dużym stopniu zniszczona przez trzęsienia ziemi, wojny a przede wszystkim okres rządów Nicolae Ceausescu. Wiele budowli zamaskowano wówczas socrealistyczną zabudową. Warto odwiedzić któreś z licznych muzeów – Historii Bukaresztu, Historii Rumunii, Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Sztuki czy największy i najstarszy skansen w kraju Muzeum Wsi, mieszczące się w Parku Herastrau.

Z obiektów sakralnych największą część stanowią cerkwie prawosławne i greckokatolickie, zachowały się także synagogi i kościoły katolickie. Katedra patriarchalna, główna świątynia Rumunskiego Kościoła Prawosławnego, powstałą w latach 1656-58. Cerkiew Kretzulescu została ufundowana przez potężnego bojara wołoskiego i jego żonę Saftę w latach 1720-22 w stylu brinkoweańskim. Oprócz niej cerkwie – Coltea, Grecka, księżniczki Balasy, księcia Michała, Rosyjska, św. Elefteriusza, Stavropoleos i bardzo interesujący Monstyr Antim. Cztery synagogi – wybudowana w 1866 r. Synagoga Chóralna, nieco starsza Jeszua Tova, Wielka Synagoga zbudowana w 1845 r. przez Żydów przybyłych z Polski oraz Synagoga Krawców.

Do wspaniałych, rezydencjonalnych budowli z XIX i początku XX w. należą Arcul de Triumf wzorowany na łukach tryumfalnych, rumuńskie Atheneum, pałac Banku Narodowego z 1894 r., Pałac Cretulescu z początku XX w. położony w pobliżu Ogrodów Cismigiu, secesyjny pałac Kasy Oszczędnościowej oraz Pałac Sprawiedliwości wybudowany w 1890 r.

Rumunia - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Rumunia

Galeria
Rumunia
Hotele
Rumunia

Kuchnia
Rumunia

Rumunia
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Rumunia Pogoda
Rumunia
Rumunia
Poradnik
Rumunia
Warto
zobaczyć
Rumunia
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Rumunia Sybin Rumunia Bran Rumunia Sighisoara Sli Lanka Anuradhapura Chorwacja Pula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *