[Not a valid template]Rozglądając się po potrawach serwowanych ma Malezji, nie trudno stwierdzić, że co prawda jest to kuchnia nieco egzotyczna, ale też składa się z elementów, które doskonale znamy.
Często mówi się, że Malezja jest zlepkiem kultury indyjskiej i chińskiej. W kuchni widać to chyba najbardziej dobitnie. Możemy się więc spodziewać drobiu, ostrego curry, ryżu,
makaronu ryżowego i świeżych owoców morza. Wszystko to wydaje się całkiem proste i znane również w Europie. W końcu nawet w Polsce mamy restauracje indyjskie i chińskie,
teoretycznie więc nic nas nie powinno zaskoczyć.
Zaskoczyć jednak mogą pewne kontrasty. W kuchni indyjskiej raczej nie będzie się pojawiać wołowina, za to Malezja zna sporo dań z jej udziałem. Przykładem może być wołowina w sosie sambal z ryżem lub makaronem ryżowym. Najciekawszą odmianą sosu sambal jest sambal belacan, pasta z chili, krewetek i pomidora lub kwaskowego mango. Wszystko to utarte jest w moździerzu. Samą wołowinę podsmaża się na woku z dodatkiem odrobiny cukru palmowego, który karmelizuje się na mięsie. Sambal podaje się jako dip, a do tego wszystkiego serwuje się ryż.
Jednym z popisowych dań malezyjskich kucharzy jest kurczak z mlekiem kokosowym. Oczywiście wszystko robione jest ze świeżego kokosa.
Każdy kucharz na Malezji sam przyrządza przyprawę curry. Nie jest to trudne, trzeba jedynie uważać na kurkumę, która barwi wszystko dookoła na żółto i to na dość długi czas.
Wyjątkowo aromatyczną potrawa jest Lemak Nasi. Ryż gotuje się z mlekiem kokosowym, zaś do niego podaje się sosu sambal, oraz smażone plasterki ogórka z suszonymi anchovies, orzeszkami ziemnymi i wkrojonym gotowanym jajkiem. Całość podaje się tradycyjnie na liściu bananowca.
Najczęściej jadane są jednak ryby. Większość serwowanych w restauracjach ryb została tego samego dnia złapana.
Malezja to również raj dla miłośników deserów, większość z nich zawiera mleczko kokosowe. Przykładem może być cendol – delikatny makaron ryżowy z mlekiem kokosowym i cukrem palmowym. Istnieją też desery z ryżem a nawet z ziemniakami, które w ostatnich latach zadomowiły się w malezyjskiej kuchni.
Jako desery spożywa się też duże ilości owoców tropikalnych. Najbardziej znane z lokalnych owoców, to aromatyczne durian (wyglądają jak kolczaste śliwki). Inne popularne owoce z lokalnych upraw na Malezji, to mango, ananas, arbuz, papaja, langsat, rambutan i banany.