Malezja Sabah

[Not a valid template]Malezyjski stan Sabah leży na samej północy Borneo. Do 1963 roku, jako kolonia brytyjska, obszar ten nosił nazwę Borneo Północne. Jest to drugi co do wielkości stan w państwie. Pomimo przynależności Malezji, Sabah pozostaje spornym terytorium. Roszczą sobie do niego prawa Filipińczycy.

Pochodzenie nazwy Sabah jest niepewne, istnieje wiele teorii dotyczących tego tematu. Jedna z nich głosi, że w okresie, kiedy Sabah był częścią Sułtanatu Bruneian, miasto nazywano Saba, z powodu rosnących w okolicy owoców. Jest to rodzaj bananów. Inna teoria sugerowała, że “sabah” było słowem z lokalnego narzecza brunejskich Malajów, oznaczającym “górę” lub “północny brzeg rzeki”. Jeszcze inna teoria sugeruje, że pochodzi z malajskiego “sabak”, które oznacza “miejsce zbioru cukru palmowego”. Słowo “sabah” pojawia się również w języku arabskim, oznacza ono “poranek”. Obecność wielu teorii sprawia, że trudno ustalić prawdziwe pochodzenie nazwy.

Zachodnia część Sabah jest w większości górzysta, znajdują się tam trzy najwyższe góry w Malezji. Najbardziej znany region, to Range Crocker, w którym znajduje się kilka szczytów o różnej wysokości, od takich, które mają około 1000 metrów, do sięgających 4000 metrów. Na wysokości 4095 metrów wznosi się Góra Kinabalu, najwyższy szczyt w Azji Południowo-Wschodniej.

Dżungle Sabah są klasyfikowane jako lasy deszczowe, Można tam znaleźć szereg różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Park Narodowy Kinabalu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Głównym powodem było jego bogactwo, różnorodność roślin w połączeniu z wyjątkowymi warunkami geologicznymi, topograficznymi i klimatycznymi.

Krajowe lub Stanowe Parki w Sabah są pod ścisłą ochroną Sabah Parks. Pozostałe rezerwaty lub obszary chronione są zarządzane przez Sabah Forestry Department i Sabah Foundation.

Malejza - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Malejza

Galeria
Malejza
Hotele
Malejza

Kuchnia
Malejza

Malejza
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Malejza Pogoda
Malejza
Malejza
Poradnik
Malejza
Warto
zobaczyć
Malejza
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Malezja galeria Malezja Malezja pogoda Malezja Wschodnie wybrzeże Malezja Penang

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *