Właściwie można powiedzieć że nie istnieje jedna, konkretna singapurska kuchnia. Rożne tradycje, mieszające się tak, jak mieszają się zamieszkujące Singapur ludy, przywiozły ze sobą swoje obyczaje żywieniowe. Z czasem uległy one wzajemnie swoim wpływom, miksując się i doprowadziły do powstania nowych smaków. Rzadko jednak nazywa się je kuchnią singapurską, częściej mówi się o singapurskich wariantach kuchni chińskiej, indyjskiej czy indonezyjskiej. Jedynym oryginalnym tworem singapurskich kucharzy jest Nyonya, lecz nawet ta z pozoru dość jednolita kuchnia jest w rzeczywistości rodzajem hybrydy, w której potrawy pochodzenia chińskiego są doprawiane malajskimi przyprawami.
Potrawy z kuchni Nyonya jest typowa dla chińskich emigrantów, którzy nie przybyli do Singapuru z Chin, ale wcześniej (niekiedy od kilku pokoleń) osiedlili się na Malajach. Zaadaptowali oni do swojej chińskiej tradycji znacznie więcej elementów malajskich, nie tylko przyprawy używane do potraw. Chińczyków tych nazywa się Peranakan lub Baba-Nyonya – stąd też nazwa sprowadzonej przez nich kuchni.
W serwowanych potrawach główna bazą jest makaron ryżowy lub pszenny. Łączony z mięsem i sosem, korzystający z takich dobrodziejstw natury, jak liście laksa, mleczko kokosowe, liście pandanowca, galangal, palczatkę cytrynową, sok tamaryndowca, liście papedy i krewetkowa pasta belacan.
Tradycyjne potrawy kuchni Nyonya są dość różnorodne. Zupy laksa, to charakteryzujące się pikantnym smakiem buliony, podawane w różnych wersjach, np. asam laksa – kwaśna zupa z rybą lub curry laksa, najpopularniejsza, gotowana również we wielu odmianach, nieodłącznie z mleczkiem kokosowym. Inna charakterystyczna potrawa, to otak-otak, danie rybne, smażone w liściu bananowca. Wielbiciele potraw mięsnych powinni spróbować czegoś, co nazywa się ayam buah leluak. Jest to pyszny kurczak, przyrządzany z orzeszkami kepayang.
Kuchnia Nyonya może być interesująca również dla wegetarian. Takie potrawy, jak mee goreng – (usmażony makaron z warzywnymi dodatkami), tutu kueh (rodzaj ciasteczek kokosowych) czy tauhu goreng (tofu smażone w słodkim sosie), zadowolą każdego miłośnika egzotycznego jedzenia, który nie zamierza jeść mięsnych potraw. Wegetarianizm jest w Singapurze bardzo zauważalną tendencją. W ostatnich latach notuje się tam stały wzrost liczby barów z wegetariańskim jedzeniem. Coraz więcej ludzi zmienia swoją dietę i styl życia na zdrowszy.
Oczywiście jeśli ktoś się uprze, to znajdzie również swoje ulubione potrawy z kuchni zachodu. Dość powszechne jest przyrządzanie potraw, takich jak polędwica, filet z kurczaka, ryba z frytkami, mięso z grilla, pieczone skrzydełka i frytki.