Najczęstszą przyczyną zachorowań wśród turystów są wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, głównie owocami morza. Zarazić się także można amebozą zwaną także pełzakowicą. Pasożyt wywołujący tą chorobę odporny jest na działanie chloru, a także jest w stanie przetrwać bardzo długo na owocach i warzywach.
Choroba objawia się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Turyści z Europy podatni są także na wirusowe i bakteryjne choroby układu pokarmowego. By uniknąć tych zagrożeń wystarczy przestrzegać zasad higieny. Zalecane jest picie wyłącznie wody butelkowanej, bardzo dokładne mycie najlepiej w przegotowanej wodzie owoców i warzyw. Odradza się jedzenie sałaty. Powinno się także unikać jedzenia przygotowywanego na ulicznych straganach, a także picie napojów z lodem w niewielkich barach i restauracjach.
Nie powinno się także pić świeżo wyciskanego soku z ulicznych straganów – często jest on rozcieńczany wodą z kranu.
W niewielkich miasteczkach i wioskach istnieje ryzyko zarażenia tyfusem i wścieklizną.
Turyści narażeni są także na leptospirozę – chorobę odzwierzęcą (krętki leptospirozy są obecne w wodzie i glebie), która rozwija się powoli nawet ok 4 tygodni i objawia się dreszczami i wysoką gorączką.
Choroba jest niebezpieczna – atakuje narządy wewnętrzne, układ krzepnięcia, układ nerwowy (częstym powikłaniem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub niewydolność nerek). By uniknąć ryzyka zakażenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i nie przemywać twarzy wodą z nieznanego źródła, pić wyłącznie wodę butelkowaną.
Kolejną groźną chorobą jest gorączka Denga – choroba przenoszona jest przez komary, także w dużych aglomeracjach. Powinno więc zabezpieczać się przed komarami (w miejscowych aptekach można kupić bardzo skuteczny preparat Tee Tree Oil), korzystać jedynie z bezpiecznych miejsc noclegowych, nosić odzież ochronną.
Szczepienia
Przed wyjazdem na Kubę nie jest wymagane posiadanie międzynarodowej karty szczepień. Warto jednak przed wyjazdem do tego kraju skontaktować się z lekarzem rodzinnym i wykonać kilka szczepień. Przede wszystkim warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, czyli WZW A i WZWB; BTP – błonicy, tężcowi i polio, durowi brzusznemu DB, żółtej febrze, tyfusowi oraz wściekliźnie.
Trzeba także pamiętać, że na Kubie ze względu na gorący i wilgotny klimat bardzo łatwo można ulec poparzeniu słonecznemu i udarowi cieplnemu. Zaleca się więc stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV, a także noszenie okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy.
Osoby z rozrusznikiem serca powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, bowiem na Kubie dochodzi do wyładowań elektromagnetycznych.
Ze względu na dużą wilgotność powietrza i wysoką temperaturę może się przytrafić swędząca wysypka zwana pricly heat. Można ją dosyć szybko wyleczyć zasypką o tej samej nazwie.
Co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim leki, które są na stałe przyjmowane. Powinno się je zabrać z niewielkim zapasem, na wypadek gdyby pobyt miał się z różnych przyczyn przedłużyć. Apteczkę warto mieć dobrze zaopatrzoną, bowiem na Kubie aptek jest stosunkowo mało i nawet w placówkach przeznaczonych dla cudzoziemców wybór leków jest bardzo mocno ograniczony, a ceny bardzo wysokie.
Poza tym przydadzą się podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Na teren Kuby nie można wwozić insuliny, leków psychotropowych, a także leków krwiopochodnych.
W przypadku choroby
Opieka medyczna na Kubie jest na stosunkowo wysokim poziomie, a dostęp do lekarza w dużych miastach i ośrodkach turystycznych jest prosty. Często w większych hotelach jest zatrudniony lekarz.
Niestety, koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie. Dlatego przed wyjazdem warto jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie można wykupić także na Kubie, jednak wysokość składki będzie znacznie wyższa niż w Polsce.
W większych miastach są specjalistyczne kliniki dla cudzoziemców. Opieka lekarska jest w nich na wysokim poziomie. Niestety koszty leczenia nie należą także do niskich.
Zwykła wizyta lekarska to koszt około 30-50 CUC. Pobyt w szpitalu z wyżywieniem, ale bez lekarstw i zabiegów wynosi 130 CUC za pierwszą dobę i 90 za każdą następną, operacja ok. 700 – 800 CUC wzwyż, stomatolog 10 – 50 CUC, analizy laboratoryjne 10-30 CUC
Wszystkie koszty leczenia trzeba pokryć na miejscu gotówką lub kartą kredytową (nie mogą to być karty wystawione przez amerykańskie banki). Za wszystkie wykonane badania i porady wystawiane są rachunki.
Kliniki medyczne dla cudzoziemców znajdują się w następujących miastach: Pinor del Rio, Vanadero, Villa Clara, Cienfuegas, Trinidad, Guardalavaca, Santiago de Cuba oraz najbardziej wyspecjalizowana w Hawanie, adreś: Clinica Central Cira Garcia; 20 y Ave. 41 No. 4101 Hawana.