Oficjalna nazwa: Republika Kuby (Republica de Cuba)
Waluta: peso kubańskie (CUP)
Języki: hiszpański
Liczba ludności: 11 424 000
Powierzchnia: 110 860 km²
Religie: katolicyzm, Santeria, protestantyzm, Świadkowie Jehowy, 35 proc Kubańczyków deklaruje ateizm
Stolica: Hawana
Największe miasta: Hawana, Santiago de Cuba, Guantanamo, Bayamo, Santa Clara, Cienfuegas, Halguin, Camagney, Pinal del Rio, Camaguey, Pinal del Rio, Matanzas, Las Tunas, Trinidad
[Not a valid template]Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim i jedną z największych na świecie (zajmuje 15 miejsce). Należy do archipelagu Wielkich Antyli. Główny trzon kraju stanowi wyspa Kuba, otaczają ją liczne wyspy, wysepki i rafy koralowe, których w sumie jest ponad 1500. Największa z wysp Isla de la Juwentad (o pow. 3 tys. m ²) – Wyspa Młodości – nazywana także Wyspą Tysiąca Imion, stała się inspiracją dla Louisa Stevensona do napisania „Wyspy Skarbów”.
Ponad 70 proc. kraju pokrywają niziny, porośnięte głównie sawanną z suchoroślami, palmami i kaktusami . Wokół wybrzeża, które tworzy liczne zatoczki rozciągają się liczne rafy koralowe. Wybrzeże na wielu odcinkach jest mocno zabagnione i pokryte lasami namorzynowymi. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Pico Torquino 1974 m. Góra znajduje się w paśmie Sierra Maestra na południowo - wschodnim wybrzeżu.
Na zachodzie ciągnie się łańcuch Cordillera de Guaniguanico z pasmem Sierra de las Orges, które słynie z mogotów oraz Sierra del Rosario.
Na Kubie jest ponad 200 rzek, najdłuższa z nich to Rio Cauto, ale wszystkie są bardzo płytkie. Wiele rzek przepływa pod powierzchnią ziemi przez wapienne jaskinie. Jeziora są nieliczne i spotkać je można głównie na wybrzeżu. Większość z nich ma słoną wodę. Największe z nich: Leche, Tesora, Ariguanabo.
Na kubie uprawia się przede wszystkim trzcinę cukrową, tytoń, kawę, kakao i owoce. W niektórych rejonach Kuby występują krokodyle, charakterystyczne dla wyspy są ponad metrowej średnicy żółwie morskie.
Obecnie głównym źródłem dochodów państwa kubańskiego jest turystyka.
Historia Kuby
[Not a valid template]Kuba pierwotnie zamieszkiwana była przez Indian Guanahatabay (jaskinie w Sierra de las Ordos), Ciboney i na wschodzie Tainów. Ludy prekolumbijskie zasiedliły wyspę już 3 tys. lat p.n.e. Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb w czasie swojej pierwszej wyprawy w 1492 r. i nazwał Juana. Podobno kiedy Kolumb po raz pierwszy zszedł na kubański ląd powiedział „Nigdy nie widziałem tak pięknej krainy”.
Już w 1560 r, po brutalnej kolonizacji wyspy której dokonał Diego Velazquez de Cuellar oraz jego następcy rdzenna ludność uległa niemal całkowitej zagładzie. Na wyspie pozostały jedynie dobrze ukryte niewielkie skupiska Tainów i dziś są to jedyni potomkowie pierwszych mieszkańców Kuby. Hiszpanie do pracy na coraz liczniejszych plantacjach trzciny cukrowej i tytoniu zaczęli ściągać niewolników z Afryki, a Kuba stała się centrum handlu niewolnikami. Niewolnictwo zniesiono dopiero w 1880 r. Następne lata, to walka o niepodległość - Kuba była jedną z ostatnich kolonii hiszpańskich w Ameryce. W 1902 r. proklamowano republikę nadzorowaną przez USA, które miało realny wpływ na politykę kubańskiego rządu.
Kuba od dziesięcioleci jest krajem, którym rządzą dyktatorzy zmieniający się jedynie w wyniku różnych przewrotów wojskowych. Pierwszy z nich popierany przez USA generał Gerardo Machado y Morales przejął władzę w 1925 r. Obalił go w 1933 r. wojskowy przewrót stanu - tzw. bunt sierżantów - pod wodzą generała Fulgencio Batisty. Batista początkowo rządził zakulisowo wspierany przez USA, które miało liczne firmy na Kubie.
W 1940 r. wygrał wybory prezydenckie. W 1952 r. po porażce wyborczej sam ogłasza się prezydentem. Od lat niepopularny w kraju Batista po ogłoszeniu dyktatury także był wspierany przez USA, które obawiało się coraz silniejszej kubańskiej opozycji – kierowanego przez Fidela Castro Ruchu 26 Lipca i Armii Powstańczej. Oba ugrupowania rozpoczęły kubańską rewolucję (1956 - 1959) i w efekcie 1 stycznia 1959 r. obaliły Batistę, a Fidel Castro został premierem. Co ciekawe pierwszym krajem na świecie, który uznał nowy rząd Fidela Castro były Stany Zjednoczone.
17-19 kwietnia 1961 r. zorganizowana przez CIA kompletnie nieudana inwazja uchodźców kubańskich w Zatoce Świń oraz późniejszy o rok kryzys kubański spowodowany obecnością na wyspie wojsk ZSRR omal nie doprowadziły do wybuchu wojny jądrowej.
Kuba po rewolucji
W kilkanaście miesięcy po rewolucji z Kuby wycofali się zachodni, głównie amerykańscy przedsiębiorcy, a USA nałożył na ten kraj embargo gospodarcze, które trwa do dziś i w praktyce uniemożliwiając handel z tym krajem.
Na Kubie od dziesięciolecie panuje kryzys gospodarczy, który jeszcze się pogłębił po rozpadzie ZSRR, które stale udzielało pomocy gospodarczej.
W 2008 r. Fidela na stanowisku prezydenta i szefa rządu zastąpił jego brat Raul, a w tym roku także na stanowisku przewodniczącego komunistycznej partii. Kuba wciąż jest socjalistyczną dyktaturą, niemal całkowicie odciętą od reszty świata.
Co ciekawe Kuba jest jedynym państwem socjalistycznym, w którym nigdy nie zakazano działalności masonerii, która na wyspie zawsze odgrywała istotną rolę. Na wyspie działa bardzo prężnie Wielka Loża Kuby.
Guantanamo
[Not a valid template]Na południe od miasta Guantanamo na terytorium (o pow. 117,6 km²) dzierżawionym od Kuby od 1903 r. na czas nieokreślony, znajduje się baza Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Na terenie bazy wojskowej Amerykanie ulokowali bodaj najbardziej znane więzienie na świecie - Guantanamom, w którym bez wyroku przetrzymywani są podejrzani o terroryzm obywatele różnych krajów.
Fidel Castro od początku władzy odmawia przyjęcia od USA opłaty za dzierżawę, która wynosi 4085 USD rocznie, uznając, że jest to teren okupowany. Kuba nie może wypowiedzieć dzierżawy, gdyż według umowy może to zrobić jedynie USA lub obie strony jednocześnie.
Na Kubie jedynie 2 proc. społeczeństwa ma dostęp do internetu. W większości hoteli internet jest, ale jest bardzo wolny i w dodatku drogi.
Najważniejsze święta i dni wolne od pracy:
1 stycznia – Rocznica Rewolucji
1 maja - Dzień Pracy
10 października – Początek Wojen o Niepodległość
26 lipca – Dzień Buntowniczości Narodowej, czyli rocznica ataku na koszary Moncada w 1953 r.
25, 27 lipca oraz 24 grudnia – dni wolne od pracy
Pozostałe święta:
17 grudnia – Dzień św. Łazarza – jedno z najważniejszych katolickich świąt. Tysiące pielgrzymów (ok. 200 tys.) ściąga tego dnia sanktuariumm San Lazaro w Rincon niedaleko Hawany.