[Not a valid template]Niewielkie miasteczko, liczące ok. 27 tys. mieszkańców położone jest w malowniczej prowincji Pinal del Rio na zachodnim krańcu Kuby.
Leży w centrum historycznego regionu uprawy cygar Valle de Vinales. Region ten został w 1999 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Same miasteczko nie oferuje zbyt wiele atrakcji. To typowa mieścina w regionie rolniczym, w której głównym środkiem transportu wciąż są wozy ciągnięte przez konie lub woły. Ale Vinales, to jedyna baza, która pozwala na zwiedzenie okolicy. W miasteczku na pewno warto wieczorem przysiąść w restauracji Polo Montanez.
Co wieczór gromadzą się w niej miejscowi mieszkańcy, a także turyści z różnych stron świata, by przy dźwiękach kubańskiej muzyki bratać się przy stołach. Po zamknięciu lokalu zabawa najczęściej przenosi się na pobliski plac, gdzie króluje salsa i rum pity do białego rana.
Jedną z miejscowych atrakcji jest także widok z tarasu hotelu Los Jazmines, który leży około 4 km od miasteczka. Warto wybrać się tam przed świtem, by móc podziwiać skąpaną we mgle dolinę i różowe od wschodzącego słońca górskie szczyty.
Dolina Vinales słynie z najlepszego na Kubie tytoniu, który podobno swój niezwykły aromat zawdzięcza żyznej czerwonej ziemi. Uprawa tytoniu odbywa się tu wyłącznie tradycyjnymi metodami, pola obrabiane są pługiem zaprzęgniętym do byka, a towar ładowany jest na stare wozy sporządzone z długich pni.
W dolinie w mieście Pinar del Rio znajduje się jedna z najbardziej znanych fabryk cygar, która produkuje chyba najbardziej legendarne cygara Cohiba – do 1982 r. były one produkowane wyłącznie na potrzeby Fidela Castro i jego przyjaciół. Dolina jest niezwykle chętnie odwiedzana przez turystów.
Nie tylko ze względu na wszechobecne tu plantacje tytoniu., które można zwiedzać. Miejscowi rolnicy bardzo chętnie pokazują także turystom w jaki sposób zwijane są cygara.
Vinales leży wśród mogotów – pagórków powstałych ze skał wapiennych, które są charakterystyczne dla pasma Sierra de los Organos. W mogotach pełno jest jaskiń, w których przed konkwistadorami chronili się Indianie z plemienia Guanahatabay.
To właśnie okoliczne wyżłobione przez wodę jaskinie położone w Parku Narodowym Vinales przyciągają speleologów z całego świata. Jest to bowiem największy na Kubie i trzeci co do wielkości w Ameryce Łacińskiej kompleks jaskiń. Przy skupisku jaskiń działa szkoła speleologiczna Escuela Nacional de Espeologia Antonio Nunes Jimenez. Przy szkole działa także maleńki hotelik.
Najpopularniejsze jaskinie: Cueva de Jose Miguel – u jej wejścia jest kawiarnie w której można odpocząć; Cueva de Indio – jaskinia w której podziwiać można nacieki wodne ciągnące się ponad 300 metrów. Ostatnią jej część zwiedza się motorówką, która płynie podziemną rzeką.
Gran Caverna de Santo Tomas to z kolei szereg jaskiń, które ciągną się przez 46 km, a zajmują aż 8 poziomów, mają także dziesięć oddzielnych wejść. Do zwiedzania udostępnione są liczne korytarze i komnaty w których można podziwiać najróżniejsze formy stalagmitów i stalaktytów. Na stropach i ścianach widnieje szereg indiańskich malowideł, które budzą podziw większości turystów.
Dolina Vinales jest także bardzo popularna wśród amatorów wspinaczki skałkowej. Warunki ku temu są faktycznie rewelacyjne.
Na zachód od doliny znajduje się Mural de la Prehistoria – na klifie na skalnej ścianie w jaskrawych barwach namalowano ewolucję człowieka, której ostatnim etapem było powstanie człowieka socjalizmu. Wielkich rozmiarów malowidło powstało na zamówienie Fidela Castro. Mural można podziwiać siedząc w pobliskiej kawiarence.
Dolina Vinales to podobno ulubione miejsce El Comendante.
[Not a valid template]Całą dolinę najlepiej zwiedzać pieszo lub konno. W okolicy bez problemu można wynająć konie, które są bardzo łagodne i jazda na ich grzbiecie nie wymaga zaawansowanych umiejętności.