[Not a valid template]Kuchnia Kubańska to połączenie kuchni hiszpańskiej, murzyńskich niewolników i kuchni rdzennych Indian, którzy doskonale potrafili wykorzystać lokalne specjały. Ta mieszanka sprawiła, że powstały zupełnie nowe potrawy. Jedzenie jest proste, bardo aromatyczne, sycące i zdrowe.
Na Kubie większość produktów spożywczych jest na kartki. To mocno ogranicza możliwości kulinarne. Jednak pomimo ogromnych trudności w zaopatrzeniu Kubańczycy potrafią wyczarować bardzo smaczne potrawy.
Podstawa kubańskiej kuchni to przede wszystkim ryż i fasola. Popularne są także smażone warzywa – maniok, ziemniaki, pataty (słodkie ziemniaki), korzenie pochrzynu.
Przyprawione aromatycznymi ziołami i podawane z nieodłączną czarną fasolą smakują wybornie. Kubańczycy nie jedzą właściwie wołowiny – zwyczajnie nie jest ona dostępna (Wołowina dostarczana jest jedynie do hoteli, niewielka jej ilość przysługuje na kartki dzieciom. Każda krowa jest rejestrowana, a za jej zabicie grozi 15-20 lat więzienia). Popularna jest za to wieprzowina i kurczaki. Przyrządzanie tych mięs Kubańczycy opanowali do perfekcji. Z okazji świąt i uroczystości rodzinnych na kubańskich stołach musi się obowiązkowo pojawić pieczony prosiak.
Na wybrzeżu je się bardzo dużo ryb i owoców morza. Co ciekawe, te ostatnie uważane są raczej jako pożywienie biedniejszych warstw społeczeństwa.
Warto poszukać niewielkich restauracji, w których bywają sami Kubańczycy. Jedzenie jest tam stosunkowo niedrogie, a przede wszystkim można poznać smak prawdziwej kuchni kubańskiej. W hotelowych restauracjach podawane dania przeważnie są międzynarodowe i z typową kuchnią mieszkańców wyspy mają niewiele wspólnego.
Często zdarza się, że Kubańczycy zapraszają turystów do siebie do domów na obiad lub kolację. Koniecznie trzeba przyjąć takie zaproszenie. Kuchnia domowa jest dużo lepsza od serwowanej w restauracjach. Poza tym gotowanie na Kubie to rodzinny rytuał, w którym bierze udział cała familia. Często towarzyszy temu nieodłączna muzyka i niesamowita atmosfera.
Także jedzenie w prywatnych kwaterach – casas particulares – pozwala poznać domową, kubańską kuchnię. Warto skorzystać z posiłków przygotowywanych przez gospodynię, bo mimo wyższej ceny, posiłki są wspaniałe. Jest jeszcze jeden powód by jeść w casas particulares – gospodarze znaczną część pieniędzy, jaką płaci się za nocleg muszą odprowadzić do urzędów państwowych, natomiast z jedzenia nikt ich nie rozlicza.
Kubańczycy właściwie nie jadają typowych deserów, na zakończenie posiłków podaje się głównie owoce, które smakują wyśmienicie papaje, kokosy, pomarańcze, pomelo, mango, guawy, ananasy.
Na Kubie niektórych regionalnych przysmaków wręcz trzeba spróbować. Oto niektóre z nich:
Cururucho – przysmak z Baracoa – starty kokos, pomarańcze, papaja, miód wymieszane i owinięte w liście palmowe.
Frijoles ritmodelia – gotowana fasola z kiełbasą i przyprawą komina
Carne calle sol – pieczona wieprzowina
Aquacate afrocarnaval – sałatka z awokado
Arroz Tradicuba – ryż z warzywami
Purre de Frijoles Negros – zupa z czarnej fasoli i wędzonego boczku
Sopa de ayo – zupa czosnkowa, podaje się ją także z kukurydzą, dynią i czarną fasolą
Moros y cristianos (maurowie i chrześcijanie) – ryż gotowany z czarną fasolą
Pollo Fritoa la Criolla – marynowany smażony kurczak
Mariquitas con mojo – smażone brązowe banany – dodatek do wielu potraw
Flan – klasyczny hiszpański deser budyniowy z dodatkiem lokalnych owoców
Lorno – pieczony boczek
To tylko niektóre z propozycji kubańskich specjałów. Warto próbować kuchni regionalnych, bo różnice w przyrządzaniu potraw w różnych miejscach wyspy bywają znaczne.
Popularne alkohole na Kubie
Rum – to narodowa wódka Kubańczyków. Uzyskiwany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej lub melasy. Po destylacji rum leżakuje w dębowych beczkach lub szklanych pojemnikach. Od czasu, a także od użytych pojemników do leżakowania zależy kolor rumu. Najtańszy jest rum srebrny tzw. młody, najdroższy i uważany za najlepszy uchodzi rum czarny. Na Kubie przez wiele dziesięcioleci produkowany był najbardziej znany na świecie rum Bacardi. Po rewolucji kubańskiej produkcja rumu została przeniesiona do Puerto Rico. Na Kubie produkowane są obecnie dwa gatunki rumu Havana Club i Caney.
Piwo – jeden z najpopularniejszych napojów na Kubie. Doskonale gasi pragnienie w upalnym słońcu. Najbardziej popularnym gatunkiem na Kubie jest Hatuey. Popularny jest także Cristal i Bucanero.
Popularne drinki:
Drinki podaje się niemal zawsze z dodatkiem rumu
Dauiquiri – cukier, sok z limonki, likier maraschimo, rum, lód
Mojito – rum, sok z limonki, mięta, cukier, woda mineralna
Cuba Libre – rum, coca cola, sok z limonki
Ron Collins – rum, sok z limonki, syrop cukrowy, woda
Canchanchara – popularny w Trynidarze – to połączenie miodu, rumu i soku cytrynowego