Sewastopol leży na Półwyspie Krymskim, nad Morzem Czarnym. W starożytności w tym miejscu znajdował się Chersonez Taurydzki, założony w 528 r. p.n.e. przez Greków z leżącego w Azji Mniejszej Miletu.
Na przełomie V i VI w. p.n.e. miasto otoczono potężnymi murami kamiennymi, w tym czasie Chersonez przekształcił się także w stolicę dużego państwa obejmującego znaczną część Krymu.
Prawie 400 lat później, zagrożony przez wojowniczych Scytów, zwraca się o pomoc do władcy Pontu w Azji Mniejszej, Mitrydatesa, o zbrojną pomoc. Król pokonał Scytów ale włączył miasto do swojego państwa, pozostawiając mu jedynie wewnętrzną autonomię. Po klęsce Mitrydatesa w walce z Rzymem do miasta wkroczyły kontyngenty Imperium rozbudowując i unowocześniając fortyfikacje.
W VI w. Krym zajęli Hunowie a miasto pozbawione zaplecza gospodarczego zaczęło podupadać. Dopiero dzięki pomocy Bizancjum odbudowano mury obronne a Chersonez znów się ożywił. W 711 r. to właśnie tutaj rozpoczął się bunt, który doprowadził do objęcia tronu przez bizantyjskiego oficera Filipikosa Bardanesa. W 988 r. na skutek zdrady władzę w mieście objął książę Włodzimierz I kijowski.
Upadek Chersonezu rozpoczął się w 1223 r. po spustoszeniu półwyspu przez wojska mongolskie, ostatecznie miasto spalono a mieszkańców wymordowano, na ruinach próbowano wznosić niewielkie osady, ale nie udało się odrodzić miasta, którego ruiny przykrył nawiewany przez wiatr pył. Dopiero w XIX w. przypadkowo odkryli je archeolodzy, a badania prowadzone są nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
W 1783 r. z inicjatywy Grigorija Potiomkina, rosyjskiego feldmarszałka, założono Sewastopol, bazę marynarki wojennej, twierdzę i ważny port handlowy. Dzisiaj jest miastem wydzielonym na prawach obwodu. Na północy i wschodzie graniczy z Autonomiczną Republiką Krymską, na południu i zachodzie jego granice wyznacza Morze Czarne.
Do najważniejszych zabytków należą: teatr grecki na 200 osób zbudowany na początku III w. p.n.e. oraz wbudowany w jego konstrukcję kościół wczesnochrześcijański z IV w. n.e. Bazylika z VI w. n.e. wybudowana prawdopodobnie na miejscu starszej synagogi, posiada do dzisiaj liczne marmurowe kolumny i resztki dwóch portali. Odkryta w XIX w. przez polskiego archeologa Karola Kościuszko – Waluszyńskiego obszerna bazylika z VI w. z kaplicą i grobowcami oraz ciągnącymi się przy jej ścianie kramami kupieckimi. Jedna z największych świątyń miasta – Bazylika na wzgórzu, zbudowana w VI w. n.e. i zniszczona w 989 r.
Zbudowana w VI w. jako świątynia klasztoru żeńskiego Bazylika zachodnia oraz pochodzący z tego samego okresu największy zespół świątynny dawnego Krymu i siedziba biskupa chersoneskiego, Bazylika Uwarowska. W ich pobliżu baptysterium, przypuszczalne miejsce chrztu księcia Włodzimierza.
Bazylika Kruze jest najstarszą chrześcijańską świątynią Chersonezu, powstała w V w. na miejscu wcześniejszej, pogańskiej świątyni greckiej.
Bardzo dobrze zachowana cytadela rzymska z II w., tworząca zespół potężnych umocnień rzymskich i wcześniejszych greckich powiększonych w czasach bizantyjskich. Oprócz murów i baszt zachowały się pozostałości rzymskich koszar, budynków administracji i innych. W mieście odkopano także kilka kwartałów mieszkalnych wraz z głębokimi cysternami.