[Not a valid template]Leży około 42 km na północny wschód od Warny, nad Morzem Czarnym. Miasto zbudowane jest jak rzymski amfiteatr tuż nad przepiękną zatoką, uroku dodają mu jeszcze malownicze, białe skały, z których zdają się wyrastać budynki.
Początkami sięga zamierzchłej starożytności, założone przez Greków jako Krunoy, zostało później przemianowane na część boga wina i bachanaliów na Dionizopolis.
We wczesnym średniowieczu (VIII w.) Bałczik włączono do Bułgarii jako Karvunę, pozostawał przy niej aż do XVI w., kiedy cały kraj został podbity i podporządkowany tureckiemu Imperium Osmańskiego. Z czasem stało się jednym z głównych portów nad Morzem Czarnym.
W 1913 r. to piękne miejsce odwiedziła królowa rumuńska Maria Aleksandra Koburg i zachwycona białymi skałami, wybudowała tutaj swoją letnią rezydencję. Do dzisiaj budowla jest główną atrakcją Bałcziku wraz z otaczającym ją Ogrodem Botanicznym.
Pałac nazwany Cichym Gniazdem zaprojektowali dwaj włoscy architekci Amerigo i Agostino a ogród Szwajcar Jules Janine. Rezydencja oprócz pałacu i ogrodu składa się także z winiarni, domu dla gości i innych obiektów, przez jej teren przepływa strumień z wodospadem mierzącym 9 metrów wysokości.
Rozległy Ogród Botaniczny został podzielony na tematyczne sekcje, posiada na przykład druga największą, po Monako, kolekcję kaktusów. Można tu podziwiać ponad 3 500 gatunków bylin, drzew, krzewów czy mchów.
W mieście znajdują się także meczety i pięć prawosławnych cerkwi, niezwykłą atrakcją są odkryte niedawno ruiny świątyni Kybele, wybudowanej około 280 r. p.n.e. Do tej pory jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu świątyń we wschodnich Bałkanach. Kybele była frygijska boginią płodności, wiosny, urodzaju. Jej kult został przyniesiony z Azji Mniejszej przez Greków, z czasem przejęli go także Rzymianie.
[Not a valid template]Plaża w Bałcziku składa się z dwóch części, odcinek przy porcie jest największy i posiada bezpośrednie zejście do morza, odstrasza jednak nieprzyjemny, ostry piasek. Druga część sąsiaduje z promenadą, ale plażę zastępują tutaj betonowe placyki z piaskiem i parasolami. Na szczęście brak dobrej plaży rekompensują liczne baseny, położone bezpośrednio przy morzu.