Bułgaria Sozopol

[Not a valid template]Niewielkie miasto na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, obecnie znane jest jako malowniczy kurort z pięknymi plażami i miejsce corocznego festiwalu filmowego. Nosi on nazwę Apollonia na część starożytnej nazwy Sozopołu.

Pierwsze wiadomości o osadzie na tym miejscu pochodzą z zamierzchłej epoki brązu, podczas badań archeologicznych odkryto pozostałości budynków mieszkalnych, ceramicznych naczyń, narzędzi z kamienia i kości. W zatoce znaleziono liczne kotwice statków z II i III tysiąclecia przed naszą erą.

Koloniści z Miletu na wybrzeżu Azji Mniejszej założyli tutaj w 610 r. p.n.e. ośrodek handlowy pod nazwą Antheia, zmienioną wkrótce na Apollonię, na cześć boskiego Apollina, który odtąd opiekował się mieszkańcami. Handlowano z innymi ośrodkami Starożytnej Grecji jak Ateny, Korynt, Heraklea i Milet oraz wyspami Rodos, Chios i Lesbos na Morzu Śródziemnym. Z tego czasu zachowała się płyta nagrobna Anaksymandra z Miletu, wspaniałe dzieło mistrzów jońskich. W Muzeum Archeologicznym, mieszczącym się w dawnej cerkwi Św. Bogurodzicy można oglądnąć kolekcję przepięknie zdobionych waz, dzbanów i mis greckich.

Miasto wybijało własną monetę już w VI w. p.n.e., znajduje się na nich charakterystyczna kotwica.

Dzisiaj jest to malownicze miasteczko przycupnięte na skalistym półwyspie, z wąskimi uliczkami, przy których wyrastają stare, kamienne lub drewniane domki z charakterystycznie wysuniętymi górnymi kondygnacjami, ukryte wśród drzew figowych. Przepiękne, piaszczyste plaże z drobnym piaskiem przecinają turkusowe zatoki. Nowa część miasta oferuje świetną bazę turystyczną z luksusowymi hotelami, restauracjami i pubami.

Do ważniejszych zabytków należą przykłady starożytnej zabudowy miejskiej, cerkiew Św. Bogurodzicy, Galeria Sztuki ze zbiorami o tematyce marynistycznej, Kaplica Św. Niedzieli, cerkiew Św. Cyryla i Metodego. Renesansowa cerkiew św. Zosymy, dom rybaka Laskarydisa, handlarza ryb z XVII wieku (dzisiaj galeria artystyczna) oraz Muzeum Południowej Twierdzy. Stara, zabytkowa zabudowa Sozopołu została wpisana na Listę UNESCO.

[Not a valid template]Niedaleko znajduje się Wyspa Św. Iwana i Wyspa Św. Piotra z rezerwatami przyrody, gdzie pływają statki z portu w Sozopolu. Oprócz wspaniałej przyrody można tutaj oglądnąć ruiny klasztoru z XVIII wieku, latarnię morską z XIX i pozostałości starożytnych pieców do wytopu żelaza. Łodzią rybacką warto także popłynąć w rejs po malowniczej rzece Ropotamo.

Bułgaria - co jeszcze Cię interesuje?


ceny i zakupy
galeria hotele Kuchnia Kultura
Ceny
Bułgaria

Galeria
Bułgaria
Hotele
Bułgaria

Kuchnia
Bułgaria

Bułgaria
Kultura
mapa pogoda poradnik turysty warto zwiedzić zdrowie
Mapa Bułgaria Pogoda
Bułgaria
Bułgaria
Poradnik
Bułgaria
Warto
zobaczyć
Bułgaria
Zdrowie


Warto zobaczyć.

Bułgaria Poradnik turysty Bułgaria warto zobaczyć Bułgaria Warna Bułgaria Burgas Grecja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *