[Not a valid template]Burgas jest średniej wielkości miastem położonym we wschodniej części kraju nad Zatoką Burgaską należącą do Morza Czarnego. Otoczone trzema jeziorami: Burgaskim, Atanasowskim i Mandrenskim. Nad brzegiem Jeziora Burgaskiego gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple. Jezioro Mandreńskie to ważny rezerwat ornitologiczny z wieloma gatunkami ptaków morskich i błotnych. Łagodny, nadmorski klimat charakteryzuje się lekką zimą i długim, słonecznym latem. Tutejsze plaże mają niepowtarzalny, prawie czarny kolor piasku.
Ośrodek powstał w zasadzie w XVIII wieku, na miejscu średniowiecznej warowni Pirgos, założonej w XIV wieku.
Antyczne greckie Pirgos, zamieszkiwane przez greckich kupców i miejscowych Traków, zostało przemianowane przez Rzymian na Deultum (Dewelt), w średniowieczu stanowiło głównie punkt obserwacyjny, ostrzegając przed niebezpieczeństwem nadchodzącym od strony morza. W XII w. miejscowość ponownie zmieniła nazwę, tym razem na Burgas. Od XV wieku do końca I wojny światowej, tak jak reszta kraju znajdowało się pod panowaniem Turków. Dopiero po odzyskaniu wolności zaczęło się swobodnie rozrastać, obecnie stanowi centrum południowej części wybrzeża czarnomorskiego.
W pobliżu dworca kolejowego mieści się Muzeum historyczne, podzielone na kilka oddziałów. Przy ulicy Aleko Bogoridi 21 mieszczą się bogate zbiory archeologiczne, obrazujące historię miast nadczarnomorskich od starożytności. Przy ulicy Sławianska 69 mieszczą się z kolei zbiory etnograficzne z tradycyjnymi maskami kolędników, zwanych tutaj kukerami, tradycyjnymi strojami ludowymi i przedmiotami codziennymi, których używano w XIX w.
Nieopodal wznosi się ormiańska cerkiew z charakterystyczną dla tej nacji architekturą, wyraźnie odróżniającą się od świątyń bułgarskich.
Warto obejrzeć prawosławną katedrę Św. Cyryla i Metodego, katedrę katolicką i dwie piękne cerkwie Św. Marii Dziewicy i Św. Iwana Rylskiego. Oprócz malowniczego Parku Nadmorskiego, w centrum znajduje się także obszerny park z pomnikiem Adama Mickiewicza, który spędził tutaj kilka miesięcy.
Do Burgas turystów przyciągają już od wieków źródła mineralne. Pod obecnym budynkiem z łaźniami, do których dostarczana jest lecznicza woda, znaleziono ruiny rzymskiej osady, [Not a valid template]prawdopodobnie także wykorzystującej uzdrawiające właściwości tutejszej wody.
W Burgaskich Łazienkach Mineralnych leczy się między innymi choroby reumatyczne, lumbago, ciężkie złamania, choroby obwodowego układu nerwowego, przewlekłe choroby ginekologiczne, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby nerek i wiele innych.